Historie pětiválců Audi je bohatá, nedávno jste pak měli možnost si ji na našich stránkách připomenout. Nyní pohonná jednotka 2.5 TFSI vstupuje do další fáze svého života, v útrobách Audi RS3 Sedan se totiž objeví její dosud nejsilnější specifikace. Samotná limuzína má pak svalů na rozdávání, Mercedesu-AMG CLA 45 a možná i většímu BMW M3 teď nastanou krušné časy.
Je s podivem, že příchod RS3 s karosérií sedan dokázalo Audi v podstatě utajit. Ano, únik jedné nekvalitní fotky nastal v době před ženevským autosalonem, od té doby ale nic, vyjma toho, že se vědělo, že auto přijde. I díky tomu se sportovní sedan stal jedním z největších překvapení pařížského autosalonu. Tím spíš při pohledu pod kapotu, kde pracuje 2.5litrový pětiválec TFSI s hliníkovým blokem o výkonu 294 kW (400 k) s točivým momentem 480 Nm mezi 1700 až 5850 ot./min. To z něj činí nejsilnější sériový pětiválec na světě. Podepsalo se to na dynamice vozu, z 0 na 100 km/h stačí 4,1 sekundy, maximální rychlost je 250 km/h, po odblokování omezovače dokonce 280 km/h. Bez překvapení je použití pohonu všech kol quattro v kombinaci se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem S tronic.
Stabilizační systém je vybaven selektivním rozdělováním točivého momentu mezi jednotlivá kola, což pomáhá jízdním vlastnostem především při průjezdu zatáčkou. Podvozek sedí o 25 milimetrů blíže k vozovce než u sériového vozu, dostal tužší nastavení a čtyřprvkovou zadní nápravu. Nechybí ani volič Audi drive select, skrze nějž lze nastavit třeba volitelné adaptivní tlumiče. Rozchod kol je vpředu větší o 20 milimetrů a vzadu o 14 milimetrů, mírně vytažené blatníky pak „ubytovávají“ litá kola o průměru 19 palců. Za nimi jsou kotouče o průměru 370 milimetrů vpředu a 310 milimetrů vzadu s osmipístkovými třmeny, zaměnit je lze za karbon-keramický materiál.
Vnější vzhled determinuje maska chladiče Singleframe s voštinovou strukturou a nápisem Quattro ve spodní části. Světla mají standardní LED zdroje, za příplatek je možné dostat technologii Matrix LED. Vzadu je především pevný spoiler na víku kufru, nižší část nárazníku obsahuje difuzor se dvěma oválnými koncovkami výfuku. Speciálně pro RS3 jsou určeny odstíny šedá Nardo a červená Catalunya. V kabině najdeme sportovní sedadla, čalouněná kůží Nappa, výrazněji tvarovaná místa s integrovanou hlavovou opěrkou, kosočtvercovým prošíváním a barevným perforováním jsou za příplatek. Volant je ve spodní části zploštělý a po celém obvodu obšitý kůží, před ním může být 12,3palcový Audi virtual cockpit se specifickým režimem RS. Infotainment MMI má sériově sedm palců, provedení MMI Navigation plus s MMI touch je dodáváno za příplatek. Chybět nebudou LTE připojení k internetu, služby Audi connect, bezdrátová nabíječka nebo audiosystém Bang & Olufsen. Z bezpečnostních asistentů vypíchněme pomocníka při jízdě v koloně.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?