Zmiňovali jsme to již několikrát a vzhledem k postupující době asi ne naposledy. Dacia se postupně z nejlevnějšího a nejjednoduššího auta na trhu pomalu dostává do zlatého středu. Ve svých útrobách už totiž vozí robotizovaný manuál nebo navigační systém, s aktuální omlazovací kúrou pak dostanete další nové prvky. Jmenovitě třeba dvouspojkový automat!
Jsou to už čtyři roky, co se na pařížském výstavišti ukázala druhé generace modelů Logan a Sandero. Jejich design tehdy povýšil a v průběhu let došlo i na multimediální systém nebo robotizovaný manuál Easy-R. Letos je na programu modernizace celé řady, zahrnující vedle sedanu a pětidveřového hatchbacku i kombi Logan MCV a pseudoterénní Sandero Stepway. Nejzajímavější novinku představují zcela nepochybně LED diody pro denní svícení, skládající se ze čtyř malých obdélníků. Auto najednou díky nim dostalo úplně jinou tvář. Zadní lampy jsou od nynějška složeny ze čtyř zdrojů, ty však mají tvar čtverce. Oba Logany a Sandero se chlubí novým předním nárazníkem a maskou chladiče, Sandero Stepway dostalo robustnější nárazník i masku ve stylu SUV Duster. Pro všechny je pak připravena nová paleta ocelových a litých kol.
Uvnitř okamžitě zaujme čtyřramenný multifunkční volant s houkačkou ve středu, ve vyšších verzích je pak potažený na omak příjemným měkčeným materiálem. Co zákazníci ocení, to je elektrické otevírání oken nyní vždy v příslušných dveřích, u řidiče navíc s funkcí jednoho dotyku. Výdechy ventilace všech modelů se nově chlubí chromovanými obroučky, osvěžena byla i nabídka čalounění. Stepway má čalounění s trojdimenzionálním efektem a dekorační lištu na volantu se svým jménem. Praktičnost přinášejí nové úložné prostory na mobil a drobnosti vpředu, respektive držák láhve na středovém tunelu pro cestující vzadu. Ti mohou využívat též 12 V zásuvky. Do výbavy se nově dostaly couvací kamera, asistent rozjezdu do kopce a loketní opěrka na sedadle řidiče.
Pod kapotou není novinkou překvapivě žádný přeplňovaný motor, ale atmosférický litrový tříválec SCe o výkonu 55 kW (75 k). Ten nahradil předchozí šestnáctiventilovou dvanáctistovku o výkonu 54 kW (73 k). Zachována zůstala 0.9 TCe o výkonu 66 kW (90 k) v kombinaci s manuální nebo robotizovanou převodovkou Easy-R. Tento motor navíc umí spalovat i LPG. Naftové čtyřválce 1.5 dCi mají 55 kW (75 k) nebo 66 kW (90 k), v silnějším provedení pak je dostupná i převodovka Easy-R.
Novinky najdeme také u Dusteru a potěší zejména ty, kteří mají rádi SUV s automatickou převodovkou. V kombinaci s 1.5 dCi o výkonu 80 kW (109 k) a pohonem všech kol bude totiž nově dostupný šestistupňový dvouspojkový automat EDC. S ním je asistent pro rozjezd do kopce, oproti manuální převodovce pak klesla spotřeba na 4,5 l/100 km i průměrné emise na 116 g CO2/km. Ceny v Británii startují na 14 895 librách (cca 466 000 korun). Vedle automatu se pak Duster chlubí novým čalouněním, včetně polokoženého, digitálním rádiem pro vyšší výbavové stupně, přepracovanou optikou předních světel a 16palcovými litými koly v novém designu Tyrol.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?