O historii SsangYongu Rexton, která je díky technickému základu pevně spjata s Mercedesem třídy M, jsme psali již několikrát. Dnes už těžce zastaralý model potřebuje generační výměnu co nejdříve, jedině tak bude moci bojovat s konkurencí od Hyundaie nebo Kie. Koncept LIV-2, vystavovaný na pařížském autosalonu, naznačuje, že nový Rexton tady bude již hodně brzy.
Autosalon v Soulu roku 2013, místo premiéry konceptu SsangYong LIV-1 (zkratka pro Limitless Interface Vehicle). Až o tři roky později přichází jeho druhý vývojový stupeň s označením LIV-2, jenž je ale velice blízko sériovému Rextonu. V podstatě si odmyslete futuristickou optiku předních světel, lehce změňte tvar předního nárazníku a na kola nazujte normální pneumatiky, respektive přidejte spodní plastové obložení karosérie, a před Vámi se najednou zjeví sériový Rexton. Nutno však dodat, že konceptu to v matném bílém laku s dvoubarevnými pětiparskovými koly a dvěma výraznými prolisy na boku karosérie hodně sluší. Přední maska se podobá modelu Tivoli a ukazuje, jak bude vypadat budoucí korporátní tvář značky.
Hodně sériová je také kabina vozu, čalouněná v koncepční podobě bílou kůží. Z předchozích skic víme, že dozadu se usadí zatím jen dva cestující, SsangYong tak v tiskové zprávě láká na hodně luxusu, prostoru a pocit jako v limuzíně. Hlavním prvkem palubní desky je infotainment s 9,2palcovou obrazovkou a rozhraním Apple CarPlay i Android Auto. Pro zadní cestující jsou určeny dvě 10,1palcové displeje v opěrkách sedadel před nimi, jenž mají rovněž konektivitu s chytrými telefony, WiFi připojení a možnost kontrolovat funkce infotainmentu. Celek dotváří ambientní osvětlení a dekory v klavírní černi.
Pod kapotou konceptu je vlastními silami vyvinutý turbodiesel o objemu 2.2 litru s výkonem 133 kW (181 k) a točivým momentem 420 Nm mezi 1500 až 2500 ot./min. Jednotka má přímé vstřikování common-rail a pátou generaci elektronického ovládání variabilní geometrie lopatek. Spojení s Mercedesem i v této generaci velkého SUV zajistí německý sedmistupňový automat. V útrobách sériového modelu se pak dočkáme i zážehového dvoulitrového přeplňovaného čtyřválce GDi. O bezpečnost posádky se stará devět airbagů v kombinaci s nouzovým brzděním, hlídáním mrtvého úhlu, varováním při opuštění jízdního pruhu nebo sledováním dopravy za vozidlem. Sériový Rexton se ukáže již v příštím roce, rozhodně by měl být konkurenceschopnější než současná generace.
Vedle nového konceptu se SsangYong pochlubil také vylepšenou výbavou modelů Tivoli a Tivoli XLV. V základu obou SUV se tak objeví systém nouzového brzdění, za příplatek budou k dispozici varování při opuštění jízdného pruhu, udržování v jízdním pruhu, automatické přepínání potkávacích a dálkových světel a rozpoznávání dopravních značek. Volant obou modelů je nyní nastavitelný výškově i podélně, přední sedadla mají lepší ventilaci a zadní opěradla jsou polohovatelná. XLV k tomu navíc přidává i vyhřívaná zadní sedadla.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?