K Fordu Fiesta ST již neodmyslitelně patří třídveřová karosérie. Doposud ani jedna generace více než jeden pár dveří v Evropě nedostala. V dnešní době je ale čím dál více kladen důraz na praktičnost, kterému podlehl i ostrý hatchback.
Renault Clio RS byl až do minulé generace nabízen výhradně s trojicí dveří. Novinka už ale přijela jen jako pětidvířko, ačkoliv je nutno podotknout, že za tím stála kompletní proměna charakteru vozu. Řady malých ostrých hatchbacků s jedním párem dveří navíc nově rozšiřuje také Ford. Jeho Fiesta ST je přitom podobně jako kdysi Clio pevně spjata s třídveřovou karosérií. Poptávka po lepším přístupu k zadním sedačkám ale byla podle zástupců automobilky vysoká, výroba takového stroje je naopak relativně jednoduchá. Předpoklad dokonce hovoří, že až čtvrtina všech prodaných verzí ST bude nyní s pěticí dveří. A konec konců, v USA je pětidveřová Fiesta ST v nabídce již delší dobu.
Jenomže dvojicí dveří navíc změny v podstatě končí. Pod kapotou i nadále pracuje 1.6 EcoBoost o výkonu 134 kW (182 k) s točivým momentem 240 Nm. Přední kola pohání šestistupňová manuální převodovka, která uděluje Fiestě zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy a maximální rychlost 223 km/h. Průměrná spotřeba je 5,9 l/100 km. Výhradně třídveřová zůstává Fiesta ST200 o výkonu 147 kW (200 k) s točivým momentem 290 Nm. Podvozek by měl zůstat i nadále stejně komunikativní a zábavný, pomoci k tomu má třeba vektorování točivého momentu.
V českém ceníku pětidveřovou Fiestu ST zatím nenajdeme, v Německu je ale pár dveří dostupný za příplatek 750 eur (cca 20 265 korun). Základní cena vozu je tak 21 390 eur (cca 578 000 korun). Pokud bychom tuto logiku aplikovali i na tuzemské ceny vozu, začínala by novinka na 504 255 korunách.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.