Očekávalo se Stelvio, to však přijede až do Los Angeles. Kdo tak zavítá na pařížský stánek Alfy Romeo, budou mu muset stačit dvě nové verze sedanu Giulia. Zajímavějším kouskem je provedení Veloce, vracející mimo jiné také označení Q4. Juniorské Quadrifoglio ale dokáže zaujmout i jinak.
Mezi standardními verzemi Giulie a vrcholným provedením Quadrifoglio zatím zeje docela velká mezera. Během několika měsíců ji však zacelí provedení Veloce, odkazující na ty nejlepší tradice Alfy Romeo. Vždyť první Giulietta s tímto označením, znamenajícím v překladu rychlý, se objevila již v roce 1956. Design karosérie zaujme na první pohled, především ale díky křivkám standardní Giulie. Sportovnější naturel určují jen kosmeticky upravené nárazníky, vzadu navíc s difuzorem a dvojicí koncovek výfuku. Orámování bočních oken má černou barvu a ladí tak mimo jiné s novým modrým lakem Misano, Za příplatek budou dostupná 19palcová kola s pěti paprsky.
Kabina se pyšní sportovními sedadly, čalouněnými černou kůží, doplněnými o sportovní volant a hliníkové dekory ve dveřních nebo na palubní desce. Výbava obsahuje infotainment se 6,5palcovým displejem, dvouzónovou klimatizaci, volič Alfa DNA a samozřejmě všechny důležité bezpečnostní prvky. Hlavní novinku však ukrývá prostor pod kapotou, kam zamířil dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 206 kW (280 k) s točivým momentem 400 Nm. Motor kombinuje přeplňování s přímým vstřikováním, má ale třeba také elektrohydraulický systém aktivace ventilů. K dispozici bude i naftový čtyřválec 2.2 MultiJet o výkonu 155 kW (210 k) s točivým momentem 470 Nm. U něj se jedná o historicky první diesel Alfy, vyrobený kompletně z hliníku.
V obou případech se o přenos výkonu na kola stará osmistupňová automatická převodovka, poháněna už ale nebude pouze zadní náprava. S modelem Veloce se totiž vrací označení Q4, patřící samozřejmě pohonu všech kol. Ten přidává k hmotnosti auta 60 kilogramů, za normálních podmínek se pak chová jako klasická zadokolka. V případě zhoršených podmínek přenese systém až 60 procent síly na přední kola.
Na úplně opačném konci než Veloce stojí úsporná Giulia Advanced Efficiency (zkráceně AE) s naftovým čtyřválcem 2.2 MultiJet o výkonu 132 kW (180 k), osmistupňovým automatem a průměrnou spotřebou 4,2 l/100 km. Úspory bylo dosaženo mimo jiné instalací nízkotlakého EGR ventilu, účinnějšího chlazení a úpravou převodových stupňů automatické převodovky. Celkově pak vůz sedí o 5 milimetrů blíže vozovce, čímž klesl odpor vzduchu na cx = 0,23. Speciálně pro tento model budou dodávána 16palcová kola s pneumatikami s nízkým valivým odporem. Pro zajímavost lze také uvést, že maximální rychlost vozu je 230 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h zabere 7,2 sekundy. Ceny obou nových verzí Alfa zatím nezveřejnila.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?