Pocta BMW 2002, poprvé představená v květnu u jezera Como, zaujala prakticky všechny, laiky i odborníky. Mnichovští totiž dokázali fantasticky propojit historii s modernou a připomenout tak jeden ze svých nejslavnějších modelů. Kupé 2002 Hommage se nyní ukáže i v Kalifornii, kam míří v oranžovo-černém kabátku.
Už v roce 1973 se trhu objevilo první sériově vyráběné evropské auto s přeplňovaným motorem. Ano, hádáte dobře, šlo o BMW 2002 Turbo. Není to ale jediné prvenství turbomotoru mnichovské automobilky. Přesně o deset let později totiž její pohonná jednotka v útrobách Brabhamu Nelsona Piqueta dokázala vyhrát titul mistra světa vozů formule 1, opět se tehdy jednalo o velkou premiéru motoru s turbem. Dnes se se sice nad přeplňovanými motory v královně motorsportu nikdo nepozastavuje, BMW už je z ní ale dávno venku. O to více času má stavět koncepty s přízviskem Hommage, které po kupé 3.0 CSL doplnilo i 2002 Turbo.
Tato „americká“ verze se od té z letošního května liší prakticky pouze lakováním. Místo kombinace matné a lesklé šedé nabízí oranžovo-černé zbarvení a velké nápisy „Turbomeister“ na kapotě, spodní části dveří a zadním nárazníku. Spojení dvou kontrastních barev má připomenout závodní úspěchy vozu v 70. letech. A daří se mu to více než dobře. Ačkoliv tedy původní kombinace nebyla vůbec špatná, až oranžová a černá dodávají vozu s rozšiřujícím bodykitem tu pravou šťávu. Ve vytažených blatnících jsou stále 20palcová kola ve zlaté barvě (doplněná je linkami ve stříbrné), opět jako odkaz na závodnickou minulost.
Zbytek auta je pak stejný jako u původní 2002 Hommage. To ve zkratce znamená základ v BMW M2, skloněnou „žraločí“ příď, krátké převisy, propojené ledvinky, zlaté pozadí předních světlometů nebo mohutné zadní křídlo. Charakteristické jsou pro vůz dvě linky, jedna pomyslně rozděluje kapotu, druhá obepíná celý vůz a je vyrobena z karbonu. Zadní světla se nachází pod tmavými kryty a vidět jsou pouze ve chvíli, kdy skutečně svítí. Nezbytný aerodynamický bodykit pak zahrnuje karbonový přední splitter, nástavce prahů ze stejného materiálu a difuzor se čtyřmi koncovkami výfuku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?