Lamborghini si letos připomíná sto let od narození Ferrucia Lamborghiniho. Poctu mu skládá jak jinak speciální modelem, v tomto případě známým jako Centenario. Kupé se poprvé představilo v Ženevě a vznikne jen ve dvaceti kusech, nyní přichází řada na stejně limitovaný roadster.
Postavte vedle sebe kupé a roadster ve výstavních specifikacích a změnu uvidíte hned. Zatímco uzavřený model disponuje pouze bezbarvým lakem přetřeným karbonem, otevřená karosérie s sebou přináší matnou stříbrnou barvu Argento Centenario, určenou speciálně jen pro tento model. Další změny se ale nekonají. Oba vozy tak sdílí jak karbonový monokok, tak karbonové panely 4924 milimetrů dlouhé, 2061 milimetrů široké a 1158 milimetrů vysoké karosérie. To znamená mimo jiné i totožnou aerodynamiku s trojdílným zadním difuzorem, do třech poloh nastavitelným výsuvným zadním spoilerem nebo výrazným předním splitterem. Kovaná litá kola, obouvající pneumatiky Pirelli P Zero, mají vpředu průměr 20 palců a vzadu 21 palců.
Nejdůležitější součástí vozu je však zcela určitě pohonná jednotka. Tou je 6.5litrový atmosférický dvanáctiválec o výkonu 566 kW (770 k) při 8500 ot./min s točivým momentem 690 Nm při 5500 ot./min. Při suché hmotnosti 1570 kilogramů (o 50 kilo více než v případě kupé) zrychluje roadster z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy, na 200 km/h za 8,6 sekundy a na 300 km/h za 23,5 sekundy. Maximální rychlost přesahuje 350 km/h. K těmto hodnotám napomáhá také automatická převodovka ISR v kombinaci s pohonem všech kol. Z kupé je převzat systém natáčení zadních kol, zvyšující stabilitu při vysokých rychlostech a zlepšující obratnost při nižších rychlostech. Karbon-keramické a odvětrávané kotouče mají vpředu průměr 400 milimetrů, vzadu potom 380 milimetrů. Ze 100 km/h dokáží Centenario zastavit na 30 metrech.
Interiér tohoto konkrétního vozu, který má premiéru na akci Monterey Car Week, má čalounění ve světle hnědém odstínu Terra di California s koženými vložkami v barvě Biano Polar. Většina prvků je ale opět stejných jako u kupé, to znamená třeba karbonovou konstrukci sedadel nebo uhlíková vlákna na volantu, panelech dveří a středové konzoli. Novinou jsou karbonové ochranné oblouky za nimiž se nachází kanálek, odvádějící vzduch směrem k zadnímu křídlu, čímž nejsou cestující tak obtěžování proudícím vzduchem. Vedlejším produktem je také vyšší přítlak. Středové konzoli dominuje 10,1palcový displej multimediálního systému, digitální je také přístrojový panel. Stejně jako v případě kupé vznikne jen 20 roadsterů, každý s cenou 2 miliony euro (cca 54 milionů korun). Všechny kusy jsou již samozřejmě vyprodané.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.