Označení městský crossover nebo SUV dnes náleží autům jako Renault Captur, Peugeot 2008 nebo Citroën C4 Cactus. To všechno jsou modely s délkou do maximálně 4,1 metru. Už brzy ale možná bude nutné tuto kategorii předefinovat, protože se do Evropy chystá Suzuki Ignis.
Jméno Ignis není podobně jako nedávno Baleno neznámé. V Evropě se objevilo ve druhé polovině 90. let a na začátku 21. století hned na dvou generacích malého crossoveru. Ani jedna přitom svou délkou nepřesáhla 3,8 metru, slovo malá tak možná není vůbec na místě. Buď jak buď, loni se v Tokiu ukázalo třetí vydání crossoveru (nebo chcete-li SUV) se jménem Ignis. A ze zajetých kolejí rozhodně nevyšlo, opět se pyšní délkou 3700 milimetrů, která je doplněná šířkou 1660 milimetrů, výškou 1595 milimetrů a rozvorem 2435 milimetrů. Spolu s nadcházejícím pařížským autosalonem se toto auto dostane také do Evropy, kde se toho na první pohled moc nezměnilo.
Auto téměř bez konkurence, dalo by se říct. Ignis je o několik čísel menší než Captur nebo 2008, terénních schopností Pandy 4x4 nebo Lady 4x4 zase určitě dosahovat nebude. Stylová alternativa k off-roadu Jimny? Ano, tak by mohl být nový Ignis označován. Design vozu je hodně stylový, zároveň ale minimalistický a odkazující na minulost. Konkrétně například na model Cervo ze sedmdesátých let, který měl trojité žebrování na zadním sloupku. Novinka k tomu přidává ještě velká světla vpředu i vzadu, krátké převisy, světlou výšku 180 milimetrů nebo plastovou ochranu podběhů.
Do interiéru evropské verze nás zatím Suzuki nepustilo, pokud se ale budeme držet japonského provedení, můžeme se těšit na kabinu o několik řádů hezčí a kvalitnější než u Balena. Dominovat jí bude volně stojící obrazovka multimediálního systému a velice jednoduchá středová konzole. Tady je cítit styl modelů třídy kei. Prostoru by mělo být tak akorát pro čtyři cestující.
Základem crossoveru je lehká platforma nové generace, dovolující také použití mikrohybridní technologie SHVS v kombinaci se zážehovou dvanáctistovkou o výkonu 66 kW (90 k). V Japonsku je toto ústrojí jedinou možností, přičemž spolupracuje výhradně s automatem CVT a pohonem předních nebo všech kol. Jestli se stejná nabídka dostane i k nám zatím jisté není, bylo by nicméně překvapením, kdyby nedošlo i na přeplňovaný litrový tříválec Boosterjet o výkonu 82 kW (112 k). Dobrou zprávou je nízká hmotnost, kdy na domácím trhu ani vrcholný model s pohonem všech kol neváží více než tunu. Do prodeje se Ignis dostane v lednu příštího roku.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?