Současný Mercedes-Benz CLS již brzy přepustí místo svému nástupci, který si vypůjčí styl i technologie z řad E a S. Proto se trojcípá hvězda rozhodla dopřát stávajícímu provedení posledních pět minut slávy a uvádí rozlučkovou verzi s jednoduchým označením Final Edition.
Když se v roce 2003 poprvé ukázal Mercedes-Benz CLS, vzbudil mezi tehdy převážně konzervativními příznivci vozů vyšší střední třídy doslova pozdvižení. Místo standardní karosérie sedan se profiloval jako čtyřdveřové kupé, zákazníci si ale k němu cestu našli poměrně rychle. A CLS pomohlo založit trend, na nějž postupně navázaly Audi, BMW nebo Volkswagen a který se začal objevovat také v jiných třídách. Ve druhé generaci se vedle kupé dostalo i na o něco praktičtější shooting brake, jenž měl snad ještě více stylu než výchozí model. Nyní se obě karosářské varianty loučí, a to prostřednictvím série Final Edition.
Jak se dá asi u podobné edice očekávat, jejím cílem je nabídnout bohatou výbavu za zvýhodněnou cenu. Zvenku tak čekají prvky provedení AMG Line, reprezentované výraznějšími nárazníky s většími nasávacími otvory vpředu a difuzorem vzadu, nástavci prahů, dvojitou koncovkou výfuku a 19palcovými černými koly (volitelně mají ráfky 18 palců). Mimo tyto doplňky má CLS Final Edition také adaptivní LED světlomety a chromovanou masku chladiče.
Interiér zůstává luxusním prostředím s prvky AMG Line, volbou mezi šesti různým dekoračními plochami a různými barvami vybraných prvků. Mezi ně nepatří vyhřívaná sedadla, čalouněná černou kůží, s kontrastním světlým prošíváním. Obě křesla mají nastavitelnou bederní opěrku, upravena může být i tuhost bočnic u zadních sedadel. Dole zploštělý volant je čalouněný kůží a má stříbrná chromovaná pádla řazení. Pedály jsou vyvedeny v kartáčované nerezové oceli. Střechu zdobí elektricky ovládané okno, boční skla jsou zatmavená (volitelně ale mohou být i čirá). Jako připomínka toho, že sedíte v rozlučkové edici slouží několik specifických emblémů.
Standardem je u modelu Final Edition sportovní podvozek Direct Control. Ten lze kombinovat s většinou pohonných jednotek. Jmenovitě to znamená CLS 400/400 4Matic o výkonu 245 kW (333 k), CLS 220 d o výkonu 125 kW (170 k), CLS 250 d/250 d 4Matic o výkonu 150 kW (204 k) a CLS 350 d/350 d 4Matic o výkonu 190 kW (258 k). S pohonem zadních kol Mercedes kombinuje devítistupňový automat 9G-Tronic, s pohonem všech kol potom sedmistupňový automat 7G-Tronic Plus. Oproti standardnímu modelu znamená výbava Final Edition příplatek 8211 eur (cca 222 000 korun), objednávky přijímají němečtí dealeři značky již od včerejška. Nová generace se představí v průběhu příštího roku, údajně se ale již nepočítá s karosérií shooting brake.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.