Padesátiny letos slaví vícero automobilových subjektů, mezi nimiž nechybí Lamborghini Miura, Toyota Corolla nebo AvtoVAZ. Ruská automobilka si na oslavu kulatého výročí připravila pro zákazníky limitovanou edici nedávno představených modelů Vesta a XRAY, které se zařadily mezi nejpopulárnější modely tamního trhu.
Ačkoliv se Vesta i XRAY dostaly do prodeje až na konci loňského, respektive v průběhu letošního roku, stačila Lada prodat už 20 tisíc sedanů a 6 tisíc malých SUV. Oba modely tak patří do TOP 15 ruského trhu a brzy by měly zamířit také k nám. I díky jejich popularitě tak ve výroční edici 50th Anniversary přijíždí právě tyto dva vozy. Oba se vyznačují červenou karosérií s černými doplňky (střecha, kryty zrcátek, sloupky), dvoubarevnými litými koly a červeno-černým interiérem.
Čalounění sedadel je částečně z červené Alcantary, které ladí s prošíváním červenou nití. Na opěradlech jsou specifická loga limitované série. Kožený volant s červeným prošíváním je zajímavý plaketou s číslem toho konkrétního vozu. Další změny zahrnují černé lesklé dekory palubní desky a výplní dveří (u Vesty též červené), specifické koberečky s červeným prošíváním a u XRAY také červeně prošívaný volič převodovky.
Výbava obou modelů odpovídá nejvyšším stupňům, tedy Lux u Vesty a Top u XRAY. Pod kapotou sedanu se objeví zážehová šestnáctistovka o výkonu 106 koní v kombinaci s manuální nebo robotizovanou převodovkou, SUV má zážehovou šestnáctistovku o výkonu 110 koní s manuální převodovkou nebo osmnáctistovku o výkonu 122 koní s robotizovaným manuálem. Každý model bude vyroben jen v počtu pěti set kusů, Vesta stojí 735 000 rublů (cca 274 000 korun) s manuálem a 760 000 rublů (cca 284 000 korun) s robotem, XRAY se slabším motorem přijde na 799 000 rublů (cca 298 000 korun), se silnějším potom na 829 000 rublů (cca 309 000 korun).
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.