Loni ve Frankfurtu předvedla znovuzrozená automobilka Borgward předprodukční verzi svého prvního modelu. Nyní míří SUV BX7 do prodeje, pokud ale čekáte nálepku „made in Germany,“ jako tomu bylo naposledy před pětapadesáti lety, čekáte marně.
Stalo se tak trochu pravidlem, že čím dál více tradičních evropských značek přechází pod křídla čínských výrobců. A to je také případ Borgwardu, který je stoprocentně vlastněn automobilkou Foton. Ta pro změnu patří pod Beijing Auto (zkráceně BAIC), výsledkem tohoto relativně složitého propletence je fakt, že testovací kusy sice na zadním okně nosí hrdě nalepenou německou vlajku, ve skutečnosti se však vyrábí v Pekingu.
Pod karosérií prvního sériového Borgwardu po více než půlstoletí se navíc ukrývá platforma SUV Beijing Auto Senova X65. Nutno podotknout, že alespoň vzhled vozu je poměrně svébytný. Pozornost upoutá především velká maska chladiče s typickým logem, na níž bezprostředně navazují hlavní světlomety s LED diodami denního svícení. V zadní části se inspirací BX7 stala dvojice Audi Q5 a Porsche Macan. Vidět to je nejen na tvaru víka kufru a světlometů, ale také nápisem „Borgward“ namísto standardního loga. A mimo jiné i proti Macanu a Q5 BX7 s délkou 4710 milimetrů, šířkou 1910 milimetrů, výškou 1690 milimetrů a rozvorem o hodnotě 2670 milimetrů půjde.
Kabina je podle prvních zahraničních testů až nečekaně kvalitně zpracovaná, a to prý chtějí v Číně v oblasti kvality ještě trochu zapracovat. Nosným prvkem je 12,3palcový dotykový displej multimediálního systému na středové konzoli, doplněné o klasické a velice přehledené analogové budíky. Po vzoru modelů Mercedes se Borgward snaží kapličku přístrojů a infotainmentu vizuálně spojit, trojcípá hvězda je ale na tom pořád o něco lépe. Povedeně nicméně působí i další ovladače, dřevěné obložení středového tunelu nebo kožené čalounění. Dovnitř se pak podle dřívějších informací má vejít až sedm cestujících, optimální bude ale cestovat v pěti. To bude využit velký vnitřní prostor i kufr o základním objemu 545 litrů.
V útrobách čínského SUV se ukrývá dvoulitrový přeplňovaný zážehový čtyřválec o výkonu 207 koní s točivým momentem 300 Nm. Základ motoru mimochodem podle webu CarNewsChina pochází rovněž ze zásob mateřské automobilky. Přes šestistupňový automat jsou poháněna všechna kola. Tuto kombinaci nicméně BX7 při příchodu do Evropy v příštím roce nedostane. Pro ni jsou připraveny plug-in hybridní a elektrická varianta. Zajímavá je cena tohoto vozu, jehož prodej v Číně již odstartoval. Za základní provedení dáte 169 800 juanů (cca 626 000 korun), vrcholný model přijde na 242 800 juanů (cca 895 000 korun). A to jsou velice zajímavé částky.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?