Když se v roce 2012 objevila nová generace Clia RS, začala to poměrně rychle schytávat ze všech stran. Jeden z nejlepších ostrých hatchbacků na trhu totiž z atmosférického dvoulitru s manuální převodovkou přešel na přeplňovanou šestnáctistovku s dvouspojkovým automatem. Zákazníci nicméně tuto volbu, soudě dle prodejů, docela ocenili, přesto Renault nezapomněl ani na kritiky. Pro ně si nachystal náplast v podobě Clia RS16, které zatím vystupuje jako koncept.
Pamatujete si na Mégane 275 Trophy-R? Ano, to byl ten ostrý hatchback bez zadních sedaček a klimatizace, který nějakou chvíli držel rekordní čas mezi předokolkami na Nordschleife. Tak přesně ten Mégane se nyní objevuje v útrobách Clia RS, respektive jeho koncepční podoby s číslovkou 16 na konci. A kdy jindy takové auto představit, než v průběhu Velké ceny Monaka vozů formule 1, která se jede tento víkend.
O 60 milimetrů rozšířená karosérie s 19palcovými koly (pneumatiky mají rozměr 235/35)ve svých útrobách ukrývá přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec o výkonu 275 koní při 5500 ot./min s točivým momentem 360 Nm mezi 3000 - 5000 ot./min v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou. Technika běžného Clia RS by s přenesením takové porce výkonu na přední kola měla jistě problémy, proto se vedle dílů z Trophy-R objevují v útrobách i součástky ze sériového Méganu, Kangoo a Espacu.
Přední část byla upravena nejen s ohledem na aerodynamiku vozu, ale rovněž chlazení, pocházející z Méganu RS 275 Trophy-R. Aby se s nárůstem výkonu vypořádala i elektronika, byl do řídící jednotky většího hatchbacku nahrán specifický software, který se přizpůsobí technice z původního Clia RS. Upraven byl také výfukový systém, ve výsledku tak auto využívá dílů společnosti Akrapovič.
Přední náprava využívá nezávislého zavěšení, vzadu se potom objevuje torzní příčka původem ze soutěžního Clia R3T. Stavitelné tlumiče pocházejí opět z Méganu, to stejné se dá říct i o brzdách Brembo s 350milimetrovým průměrem předních kotoučů. Výkon ve spojení s vylepšenou technikou ale není všemocný, proto přišlo na řadu i odlehčení. V motorovém prostoru se tak objevuje lithium-iontová baterie, vážící o 15 kilo méně než ta v běžném Cliu RS. Uvnitř byste pro změnu hledali marně klimatizaci a zadní sedadla.
O rozšíření karosérie prostřednictvím kompozicových vláken na konečných 1,73 metru již byla řeč. Rozhodně však nejde o jedinou vizuálně zaznamenatelnou změnu. Vpředu tak jsou full-LED světlomety a upravený nárazník (ten má co dočinění s již zmiňovaným chlazením), vzadu čeká nový difuzor a především velké křídlo z okruhového Clia Cup. To generuje při rychlosti 200 km/h dodatečný 40kilogramový přítlak. Uvnitř jsou tedy jen dvě sedačky, jedná se však o skořepiny s šestibodovými pásy.
Typickým se pro vozy Renault Sportu žlutý lak Liquid, doplněný v případě Clia RS16 o lesklé černé prvky karosérie. Mezi ně patří přední maska, střecha, zadní křídlo a kola. Grafická úprava exteriéru potom koresponduje s monoposty formule 1, kam se Renault letos po delší pauze vrátil s továrním týmem. Po monackém závodě se koncept ukáže také na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Jestli Clio RS16 uvidíme v sériové výrobě zatím nevíme, rozhodně bychom se ale nezlobili.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.