Suzuki Alto druhé generace z osmdesátých let už dneska na silnici moc často neuvidíte. Pokud samozřejmě budeme hovořit o silnicích v Evropě. Tak jako mnoho jiných automobilů totiž i tento japonský prcek žije další život na druhém konci světa. Až do předminulého roku jej v Indii pod označením 800 vyráběla automobilka Maruti Suzuki, dodnes pak pětidveřový hatchback s délkou 3,3 metru a šířkou 1,4 metru vzniká v čínské automobilce Jiangnan Auto, která je dceřinou společností dalšího čínského výrobce Zotye.
Jak uvádí magazín Forbes, cesta Jiangnanu TT až do dnešních dnů byla pořádně složitá. Vše začalo u originálního Alta s logem Suzuki, které v nejlidnatější zemi světa vzniklo v joint venture s automobilkou Changan. Licenci na výrobu městského hatchbacku získalo postupem času několik lokálních výrobců. Jedním z nich byla i automobilka Jiangbei, kterou v roce 2005 koupil Jiangnan a začal pod svým názvem produkovat vůz se jménem Alto. Výroba byla přerušena v roce 2009, o rok později už ale zase běžela a za dalších dvanáct měsíců došlo k přejmenování na TT. A v této podobě je model v prodeji dodnes.
Pod kapotou je umístěn zážehový tříválec o objemu 0.8 litru, jehož kořeny sahají až k původní jednotce od Suzuki. Výkon 36 koní a točivý moment 60 Nm posílá na přední nápravu čtyřstupňová manuální převodovka, maximální rychlost vozu je 120 km/h. Spotřeba paliva je v průměru 5,2 l/100 km, což dnešní optikou a na velikost vozu rozhodně není málo. Zajímavější je nicméně čistě elektrická verze T11 z roku 2015, jichž se ale nakonec vyrobilo jen pár. Elektromotor dosahoval výkonu 27 koní, přičemž sílu mu dodávalo pět starých olověných baterií. Maximální rychlost byla 80 km/h, dojezd velice slušných 160 kilometrů. Cena nového elektromobilu byla 38 000 juanů (cca 140 000 korun).
Dnes se tedy v nabídce udržela jen benzínová varianta, jejíž osud je údajně také docela nahnutý. Na druhou stranu se není co divit, protože až na několik decentních změn na karosérii a držák na nápoj (skutečně pouze jeden) mezi předními sedadly v interiéru je TT naprosto shodné s Altem z osmdesátých let. Na druhou stranu to vykupuje velmi nízkou cenou, začínající na 20 800 juanech (cca 77 000 korun), kterou ale dokáží prodejci stlačit na 15 800 juanů (cca 58 000 korun).