Prodloužený rozvor je čínský fenomén, který se dotýká především sedanů. Už to ale není jen jejich výsada, což konec konců dokazuje například Škoda Yeti. Té chce nyní konkurovat BMW s nataženou X1.
BMW X1 je v Číně mimořádně úspěšné, první generace se tam prodalo na 200 tisíc kusů, přičemž hned 140 tisíc bylo vyrobeno v lokální továrně, postavené ve spolupráci s Brilliance. Druhá generace proto přijíždí také ve verzi s prodlouženým rozvorem, speciálně vyvinutým pro nejlidnatější zem světa.
Na délku má natažená novinka 4,56 metru, na šířku 1,82 metru a na výšku 1,62 metru. To znamená mezigenerační nárůst 8 centimetrů do délky, 2 centimetrů do šířky a 4 centimetrů do výšky. Nejvíce se to logicky projevuje v interiéru, kde lze zadní sedadla posouvat v rozsahu 13 centimetrů (před koleny je o 5 až 18 centimetrů více místa než u předchůdce), přizpůsobit lze také sklon opěradel. Zavazadlový prostor pojme, v závislosti na poloze sedadel, 465 až 675 litrů, po sklopení sedadle vznikne 1650 litrů prostoru.
Vizuálně kromě protažené střechy a rozvoru čínskou X1 nepoznáte od té evropské. To samé se dá říct také o interiéru, který může být vybaven třeba panoramatickým střešním oknem, dvouzónovou automatickou klimatizací se zadními výdechy, až 8,8palcovým displejem navigace, audiem Harman Kardon nebo head up displejem. Zájemci o další individualizaci mohou volit z verzí xLine a Sport Line.
Motorová paleta obsahuje verze sDrive18Li a sDrive20Li s pohonem předních kol, respektive xDrive20Li a xDrive25Li s pohonem všech kol xDrive. Základní provedení s číslovkou 18 má přeplňovaný tříválec o výkonu 136 koní v kombinaci se šestistupňovou převodovkou Steptronic, další dvě verze mají čtyřválec o výkonu 192 a 231 koní s osmistupňovou převodovkou Steptronic. Nastavení pohonných komponent bude mít mimo jiné na starosti volič s režimy Comfort, Sport a Eco Pro, chybět nebudou ani elektronicky ovládané tlumiče a posilovač řízení s citlivostí na aktuální rychlost.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.