Prodloužený rozvor je čínský fenomén, který se dotýká především sedanů. Už to ale není jen jejich výsada, což konec konců dokazuje například Škoda Yeti. Té chce nyní konkurovat BMW s nataženou X1.
BMW X1 je v Číně mimořádně úspěšné, první generace se tam prodalo na 200 tisíc kusů, přičemž hned 140 tisíc bylo vyrobeno v lokální továrně, postavené ve spolupráci s Brilliance. Druhá generace proto přijíždí také ve verzi s prodlouženým rozvorem, speciálně vyvinutým pro nejlidnatější zem světa.
Na délku má natažená novinka 4,56 metru, na šířku 1,82 metru a na výšku 1,62 metru. To znamená mezigenerační nárůst 8 centimetrů do délky, 2 centimetrů do šířky a 4 centimetrů do výšky. Nejvíce se to logicky projevuje v interiéru, kde lze zadní sedadla posouvat v rozsahu 13 centimetrů (před koleny je o 5 až 18 centimetrů více místa než u předchůdce), přizpůsobit lze také sklon opěradel. Zavazadlový prostor pojme, v závislosti na poloze sedadel, 465 až 675 litrů, po sklopení sedadle vznikne 1650 litrů prostoru.
Vizuálně kromě protažené střechy a rozvoru čínskou X1 nepoznáte od té evropské. To samé se dá říct také o interiéru, který může být vybaven třeba panoramatickým střešním oknem, dvouzónovou automatickou klimatizací se zadními výdechy, až 8,8palcovým displejem navigace, audiem Harman Kardon nebo head up displejem. Zájemci o další individualizaci mohou volit z verzí xLine a Sport Line.
Motorová paleta obsahuje verze sDrive18Li a sDrive20Li s pohonem předních kol, respektive xDrive20Li a xDrive25Li s pohonem všech kol xDrive. Základní provedení s číslovkou 18 má přeplňovaný tříválec o výkonu 136 koní v kombinaci se šestistupňovou převodovkou Steptronic, další dvě verze mají čtyřválec o výkonu 192 a 231 koní s osmistupňovou převodovkou Steptronic. Nastavení pohonných komponent bude mít mimo jiné na starosti volič s režimy Comfort, Sport a Eco Pro, chybět nebudou ani elektronicky ovládané tlumiče a posilovač řízení s citlivostí na aktuální rychlost.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?