Audi si drží přeplňovaný pětiválec, v TT RS má 400 koní

Audi TT RS má pod kapotou přeplňovaný pětiválec.
Audi TT RS má pod kapotou přeplňovaný pětiválec., foto: Audi
ar6 26. dubna 2016 04:00
Sdílej:

Trendem poslední doby je dávat pod kapotu sportovních vozů přeplňované čtyřválce. Sem tam se ještě objeví atmosféra nebo alespoň turbodmychadlem dopovaný šestiválec, tyto jednotky jsou ale stále ohroženější druh. Zajímavou cestou pak jde Audi, které si drží přeplňovaný pětiválec. A pod kapotou ho má i nové TT RS.

Šestkrát byl pětiválec 2.5 TFSI zvolen motorem roku, což jen dokazuje, jak povedená jednotka to je. V kupé nebo roadsteru má motor celkem 400 koní a 480 Nm, což dohromady s pohonem všech kol quattro a sedmistupňovým automatem S tronic stačí ke zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy (roadster 3,9 sekundy) a maximální rychlosti 250 km/h. Pokud jste ale ochotni pustit nějakou tu korunu navíc, umí Audi odblokovat omezovač, čímž se TT RS dostane na 280 km/h.

Aby byly jízdní vlastnosti co nejlepší, má TT selektivní rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola. Nechybí ani volič Audi drive select, upravující nastavení pohonu všech kol, motoru nebo převodovky. Volitelně nabídne Audi sportovní podvozek s magnetickými tlumiči, to stejné platí i o karbon-keramických brzdách vpředu. Standardně se za litými 19- nebo kovanými 20palcovými koly ukrývají ocelové kotouče s vnitřním chlazením vpředu a jednolité ocelové kotouče vzadu.

Vnější vzhled asi nejlépe determinují velké nasávací otvory v předním nárazníku a upravená mřížka masky chladiče Singleframe. Vzadu potom nechybí pevný spoiler a dvě oválné koncovky výfuku. Premiéru slaví v sériových autech se čtyřmi kruhy použití organických LED diod, dodávaných na přání pro zadní světla. Standardně jsou vpředu i vzadu klasické LEDky, hlavní reflektory pak mohou dostat technologii Matrix LED.

Před řidičem nechybí „virtuální kokpit,“ tvořený 12,3palcovým displejem. K dispozici jsou tři režimy nastavení včetně speciálního režimu RS, v němž přebírá hlavní roli otáčkoměr a řidič dostává další doplňkové informace, mimo jiné o tlaku v pneumatikách, točivém momentu a působícím zrychlení. Dále nechybí sportovní volant s pádly řazení a dvěma hlavními tlačítky – pro nastartování motoru a ovládání voliče jízdních režimů. Tlačítkem na středové konzoli lze rovněž ovládat klapka výfuku a s ní samozřejmě intenzita zvukového projevu. Pro příznivce multimédii je přepraven infotainment MMI Navigation plus, internetový modul Audi connect, bezdrátová nabíječka nebo audiosystém Bang & Olufsen. Prodej Audi TT RS začne na českém trhu letos na podzim.

Témata:
Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?