Řada A3 se dlouhodobě řadí mezi nejpopulárnější modely německého Audi. Současná třetí generace se dostala zhruba do poloviny svého životního cyklu, což v automobilovém průmyslu většinou znamená modernizaci. Vizuálně se A3 moc nezměnila, zato pod kabátkem je novinek opravdu hodně.
Přední části omlazené A3 dominuje ostřeji řezaná maska chladiče Singleframe v kombinaci se světly, která dostala výraznější vnější kontury a o něco menší velikost. V základu jsou xenony, za příplatek ale umí Audi nabídnout i LED diody a dokonce technologii Matrix LED. Vzadu je přes difuzor a horizontální grafiku světel zdůrazněna šířka vozu. Paleta barev čítá dvanáct odstínů, z nichž je pět je zcela nových (modrá Ara, modrá Kosmos, šedá Nano, červená Tango a žlutá Vegas). Novinkou jsou linie sport a design, nad nimi stojí pakety S line (výhradně pro něj je určen šedý perleťový lak Daytona) a design selection.
Více než zvenku se A3 měnila uvnitř. Vůbec poprvé bude v segmentu nižší střední třídy za příplatek k dispozici Audi virtual cockpit, neboli přístrojový panel, tvořený 12,3palcovou obrazovkou. Displej pracuje ve dvou režimech – v tom prvním zobrazuje klasické budíky, v tom druhém je jeho většinová část věnována informačnímu a zábavnímu systému. A pokud je řeč o multimédiích, nesmíme zapomínat ani na systém MMI se zdokonaleným hlasovým ovládáním. Již v základu je MMI Rádio plus se sedmipalcovou výsuvnou obrazovkou, za příplatek jsou potom verze MMI Navigation a MMI Navigation plus s MMI Touch. Oba systémy navíc spolupracují s modulem Audi connect, zahrnující nejrůznější internetové služby. Pro mobilní telefony je připraveno rozhraní Audi smartphone interface, v loketní opěrce je bezdrátová nabíječka. Pokud upustíme od multimédií, je uvnitř nový, na přání vyhřívaný, volant a sedadlo řidiče s volitelnou masážní funkcí.
Stále větší popularity dosahují mezi modely nižší střední třídy přeplňované tříválce, a tak motor 1.0 TFSI o výkonu 115 koní s točivým momentem 200 Nm nesmí chybět ani pod kapotou nové A3. Na opačném konci spektra stojí přeplňovaný čtyřválec 2.0 TFSI o výkonu 190 koní s točivým momentem 320 Nm, u nějž je možné připlatit si za pohon všech kol. Mezi nimi je potom v benzínové paletě čtrnáctistovka TFSI o výkonu 150 koní s točivým momentem 250 Nm a systémem vypínání válců. Naftové agregáty začínají u 1.6 TDI s výkonem 110 koní, silnější jsou potom dva dvoulitry TDI s výkonem 150 nebo 184 koní a točivým momentem 340 nebo 380 Nm.
Základní výbavou všech A3 jsou 16palcová litá kola, linie design a sport mají ráfky ještě o palec větší. Za příplatek jsou k dispozici kola o průměru 18 nebo 19 palců, další extra peníze také spolkne o 15 milimetrů snížený sportovní podvozek, případně dokonce o 25 milimetrů snížený podvozek v paketu S line. Zlepšit jízdní vlastnosti jistě pomůže také příplatkové progresivní řízení. Z bezpečnostních asistentů jsou novinkou nouzové brzdění, sledování přijíždějících vozidel ze stran vzadu a pomocník při jízdě v koloně (spolupráce mezi adaptivním temomatem a funkcí Stop & Go), úpravou prošly přednárazový systém a udržování ve zvoleném jízdním pruhu.
Vedle standardního hatchbacku, sedanu a kabrioletu podstoupily modernizaci také další varianty. Plug-in hybridní A3 Sportback e-tron nadále pohání kombinaci 1.4 TFSI a elektromotoru s celkovým výkonem 204 koní a lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 8,8 kWh, A3 Sportback g-tron pro změnu pohání 110koňová 1.4 TFSI, uzpůsobená na spalování zemního plynu, s celkovým dojezdem přes 1300 kilometrů. Sportovní verze S3 posílila o 10 koní a 20 Nm, celkově tak teď dvoulitr TFSI s dvouspojkovou převodovkou S tronic a pohonem všech kol disponuje výkonem 310 koní a točivým momentem 400 Nm. Součástí standardní výbavy je mimo jiné již zmiňované progresivní řízení.
Předprodej omlazeného Audi A3 bude v Čechách zahájen v květnu, první vozy si zákazníci odvezou letos v létě.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.