Mercedesů-AMG s číslovkou 43, a tím pádem i dvakrát přeplňovaným třílitrovým šestiválcem, v posledních týdnech přibývá. Po třídách C, E a SLC padla volba na SUV GLC. To hodlá zatopit především X4 M40i, v USA si potom brousí zuby také na benzínové Audi SQ5.
Třílitrový šestiválec se dvěma turbodmychadly má stejně jako u technicky spřízněných sourozenců 367 koní mezi 5500 - 6000 ot./min a 520 Nm mezi 2000 - 4200 ot./min. Na všechna kola (69 procent točivého momentu jde na zadní nápravu) přenáší sílu devítistupňový automat 9G-Tronic s možností podřazení o více rychlostních stupňů a režimy Eco, Comfort, Sport, Sport Plus, Individual a Manual. V tom posledním je jen na řidiči, jaký rychlostní stupeň páčkami pod volantem zvolí.
Maximální rychlost GLC 43 s pohotovostní hmotností 1845 kilogramů je elektronicky omezena na 250 km/h. Akceleraci z 0 na 100 km/h zvládne vůz za 4,9 sekundy, spotřeba se přitom vyšplhá na 8,3 l/100 km. O vynikající jízdní vlastnosti se vedle přepracovaných náprav stará především vzduchové odpružení Air Body Control ve spojení s adaptivními tlumiči. Ty pracují v režimu Comfort, Sport nebo Sport Plus. Jak jste jistě pochopili, přítomen je v GLC volič jízdní režimů AMG Dynamic Select. Ten upravuje nejen převodovku, ale také odezvy motoru, podvozku a řízení. Dostupné jsou režimy Eco, Comfort, Sport, Sport Plus a Individual. Jako taková třešnička na dortu působí sportovní řízení s variabilním převodem.
Vizuálně nejpřitažlivější změnou je použití 19palcových kol s pneumatikami o rozměru 235/55 vpředu a 255/50 vzadu. Za koly se skrývají ventilované kotouče s průměrem 360 milimetrů vpředu a 320 milimetrů vzadu. Další změny obstarávají především chrom a lesklá černá barva. První materiál najdete například na masce chladiče, nasávacích otvorech v předním nárazníku, splitteru a difuzoru se čtyřmi koncovkami výfuku, lesklou černou barvu nosí třeba kryty zrcátek. V předních blatnících se potom skví nápis „BITURBO 4MATIC.“
Sportovně tvarovaná sedadla jsou čalouněná kombinací kůže a mikrovlákna. Ve spodní části zploštělý multifunkční volant potom disponuje potahem z usně a prošíváním červenou nití. Před ním jsou dva kruhové budíky s šachovnicovou vlajkou, mezi nimiž je 5,5palcový displej palubního počítače. V rámci příplatkové výbavy nabízí Mercedes-AMG karbonové dekory, odlišná anatomická sedadla nebo 21palcová kola. Prodej začne letos v červnu, první objednávky budou dealeři přijímat od 4. dubna.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.