Ferrari FF se prakticky ihned po své premiéře stalo jedním z nejkontroverznějších modelů maranellské automobilky. A mohl za to nejen vzhled karosérie, ale především její typ. Na shooting brake se vzpínajícím se koníkem zkrátka mnoho lidí nebylo připraveno. Pět let po originálním „eFeFku" přichází na svět jeho následovník GTC4 Lusso, sahající pro inspiraci do dávné historie.
Stejně jako FF, je i GTC4 Lusso shooting brake (samotné Ferrari používá také označení Grand Tourer) s konfigurací 2+2. Tou mimo jiné odkazuje na klasický model 330 GT, jméno si pro změnu vypůjčuje od Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso, což bylo údajně jedno z nejoblíbenějších aut samotného Enza Ferrariho, respektive 330 GTC. Číslovka čtyři reflektuje přítomnost čtyř pohodlných sedadel.
Dost bylo ale historických odkazů. 4922 milimetrů dlouhá novinka sice většinou exteriérových prvků FF tak nějak připomíná, při bližším ohledání si ale všimnete větších či menších rozdílů. Přední maska je například o dost širší a má jednoduší výplet, nárazník navíc dostal dvě aerodynamické křidélka. Světla ve tvaru bumerangu odrážejí současný styl automobilky. Boční nasávací otvory jsou větší a mají výrazné žebrování, tvar měnily rovněž kliky dveří. V zadní části už nejsou dva, ale hned čtyři kulaté reflektory s novou optikou, navíc sdružené pod inovovaný spoiler s integrovaným třetím brzdovým světlem. Pozornosti designérů neušel ani difuzor, stylizovaný podobně jako u monopostů formule 1, doplněný o čtyři koncovky výfuku. Celkově má GTC4 Lusso nižší koeficient odporu vzduchu než FF.
Uvnitř dostalo nepraktičtější Ferrari úplně nový multimediální systém s 10,25palcovou HD obrazovkou. Přes ní se dotykem ovládají všechny komfortní funkce auta, navíc je stylově ohraničena kulatými výdechy ventilace. Druhý nový displej se skví před spolujezdcem a dovoluje mu sledovat veškeré důležité provozní detaily o autě. Řidič si bude pro změnu užívat kompaktnějšího volantu s menším airbagem a integrovanými ovladači pro nastartování motoru nebo zvolení jízdního režimu. Hned v úvodu bylo zmíněno, že čtyřmístné uspořádání interiéru zůstalo zachováno, jednotlivý cestující se ale usadí do nových sedadel. Samozřejmostí jsou prvotřídní materiály jako kůže, hliník nebo karbon.
Pod kapotou tepe 6.3litrový dvanáctiválec do V o výkonu 690 koní při 8000 ot./min s točivým momentem 697 Nm při 5750 ot./min. Suchá hmotnost auta je celých 1790 kilogramů při rozložení 47:53 ve prospěch zadní části, přesto zabere akcelerace z 0 na 100 km/h jen 3,4 sekundy a maximálně se GTC4 Lusso pohybuje až rychlostí 335 km/h. Svou zásluhu na tom má jistě i pohon všech kol, kombinovaný vůbec poprvé s řízením všech čtyř kol. Celé řešení se jmenuje 4RM-S a je založeno na čtvrté generaci systému Slip Side Control. Vedle něj jsou součástí pohonného ústrojí auta také elektronický diferenciál E-Diff a tlumiče SCM-E, díky všem těmto vymoženostem má Ferrari dostatek síly i na povrchu se sníženou přilnavostí.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?