Fiat Grande Punto se původně představil v roce 2005 a s několika facelifty a změnami názvu přežil jako Punto až do dnešních dnů. Existují však trhy, na nichž se stále vyskytuje původní Giugiarův model. Mezi ně patří Indie, kde jako Punto Pure plní roli základního stavebního kamene nabídky italského výrobce.
Design vozu jakoby ani za jedenáct let nezestárl. I s černými kryty zrcátek, klikami dveří a ocelovými koly je to stále to Grande Punto, které při debutu obdivoval celý automobilový svět a dodnes se za ním kdekdo na ulici otočí. Snad jen vyšší světlá výška, jíž Punto Pure kvůli kvalitám indických cest disponuje, pětidveřovému hatchbacku úplně nesluší. Protože se jedná o levný model, na výběr budou jen tři barvy karosérie - červená, černá a bílá.
Kabina už se od původního modelu přece jen v detailech odlišuje, například má štít přístrojové desky propojený s palubní deskou. Rozhodně také nečekejte přehnanou porci výbavy. Je tady sice při vysokých teplotách důležitá klimatizace, ABS a elektricky ovládaná přední okna, airbagy však nezískáte ani za příplatek. Zadní lavice 3987 milimetrů dlouhého vozu je ve standardu sklopná, ale nedělená.
Pod kapotou se objevuje zážehová dvanáctistovka řady Fire o výkonu 68 koní při 6000 ot./min s točivým momentem 96 Nm při 2500 ot./min, respektive třináctistovka MultiJet o výkonu 76 koní při 4000 ot./min s točivým momentem 197 Nm při 1750 ot./min. V obou případech je síla na přední kola transferovaná pětistupňovou manuální převodovkou.
Prodej Punta Pure už běží, za zážehový motor zaplatí Indové 449 000 rupií (cca 160 000 korun), diesel přijde na 549 000 rupií (cca 196 000 korun).
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.