Od svého představení v roce 2012 si Opel Mokka našel již půl milionu majitelů. Z části je to jistě díky jeho stylovému vzhledu, z části za to ale mohou i jízdní schopnosti, které nejsou na 4,28 dlouhé SUV vůbec špatné. Po čtyřech letech na trhu je na místě facelift, jehož součástí je nejen upravená tvářička, ale i X ve jméně.
Písmeno X nebylo do názvu Mokky vybráno samoúčelně. Opel takto bude odlišovat všechna svá budoucí SUV. Mezi něž se zařadí třeba konkurence chystané Škody Kodiaq. Dnes představované malé SUV však spíše soupeří se Škodou Yeti, proti níž může používat třeba nová přední světla s LED diodami denního svícení ve tvaru dvojitých křídel a příplatkovou adaptivní full-LED technologií. Přepracování se dočkala rovněž maska chladiče a oba nárazníky, Mokka X tak na první pohled vypadá širší. Koncová světla se tvarově sice nezměnila, jejich součástí jsou ale volitelně LED diody. Celkovou proměnu dotváří nové laky Amber Orange a Absolute Red.
Vnitřním tvarováním se SUV snaží přiblížit nové Corse a Astře, tím pádem se Opel zaměřil především na multimediální technologie. Středová konzole tak byla zbavena několika tlačítek, jejichž funkce jsou sdruženy do infotainmentu IntelliLink se sedmi- nebo osmipalcovou obrazovkou a rozhraním Apple CarPlay, respektive Android Auto. Chybět nemůže ani telematické rozhraní OnStar. Přehlednější by měl od nynějška být přístrojový panel, k pohodlné jízdě jistě přispějí také příplatková ergonomická sedadla. Novým prvkem ve výbavě se stane bezklíčkové otevírání dveří a startování.
Motorové portfolio faceliftovaného SUV se bude, po generační výměně naftových šestnáctistovek o výkonu 110 nebo 136 koní, soustředit především na zážehové jednotky. Novinkou mezi nimi je přeplňovaná čtrnáctistovka o výkonu 152 koní, volitelně kombinovaná se šestistupňovým automatem a pohonem všech kol. Čtyřkolka disponuje vícelamelovou elektromagnetickou spojkou, která za normálních okolností posílá výkon jen na přední kola. Zadek se připojí automaticky při zhoršení jízdních podmínek. Tato verze si mimochodem řekne průměrně o 6,6 l/100 km.
O bezpečnost se bude kromě adaptivních LED světel starat také nová generace kamerového systému Opel Eye. S jeho informacemi totiž operují nejen reflektory, ale i čtení dopravních značek, varování při opuštění jízdního pruhu, přednárazový systém a udržování bezpečné vzdálenosti.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?