McLaren P1, který je řazen mezi tzv. svatou trojici, se vůbec poprvé ukázal ve formě konceptu na pařížském autosalonu v roce 2012. O půl roku později, tedy na březnové show v Ženevě, se představila sériová podoba P1. V létě roku 2013 byla zahájena 375kusová výroba britského hypersportu, která však je nyní u konce.
Asi je každému jasné, že před odstartováním sériové produkce byly všechny kousky prodány. K oficiálnímu ukončení výroby modelu P1 byly zveřejněny i fotografie prvního a posledního vyrobeného kusu, přesněji první P1 vyjela z linek v barvě Ice Silver, kdežto ta poslední v perleťově oranžovém odstínu a pracovala na ní i divize MSO. Britská automobilka také zdůraznila, že nelze potkat dva stejné vozy, neboť každý byl na objednávku dle přesných specifik zákazníka.
Každý kus McLarenu P1 se vyráběl průměrně 17 dnů, respektive 800 hodin, a oddělení McLaren Production Centre (MPC) dokázalo dokončit prý jeden kousek za den. McLaren zveřejnil k ukončení výroby i zajímavou bilanci. Bylo vyrobeno celkem 375 sériových vozů, 13 prototypů, 5 kusů pro nárazové testy a 3 předprodukční vozy.
Na každém autě pracovalo 105 lidí a pracovníci lakovny použili 5-8 litrů základové barvy, poté i 8-9 litrů laku. Dokonce u pár kusů byl i náročnější lakovací proces, který trval až pět dní. Málokoho to zřejmě překvapí, ale nejoblíbenějším odstínem byl žlutý Volcano Yellow. Během vývoje ujeli testovací jezdci s P1 cirka 620 tisíc kilometrů, což je v přepočtu asi 15 cest kolem celého světa. McLaren se i pochlubil, že více než 33% testování proběhlo na několika okruzích světa.
Prodáno bylo tedy celkem 375 vozů P1, z toho zamířilo 34% do Severní a Jižní Ameriky, 26% do Evropy, 13% do Afriky a na Blízký Východ a 27% do Asie a Tichomoří. A na závěr malá pikantnost – výroba okruhové P1 GTR je již v závěrečné fázi a bude ukončena během následujících týdnů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?