Bugatti se rozloučilo s Veyronem velmi stylově, neboť na letošním ženevském autosalonu představilo úplně posledního Veyrona v edici La Finale. Ovšem nemusíme smutnit, protože automobilka, spadající do koncernu Volkswagen, momentálně finišuje s pracemi u jeho nástupce Chirona. Nikoho snad nepřekvapí, že Bugatti chce znovu zaútočit na titul nejrychlejšího sériového vozu na světě.
Je samozřejmé, že francouzský hypersport se bude prodávat ve variantě kupé, ale nedávno médiemi prolítla také informace, že dorazí i ve verzi Targa. Ta se bude vyznačovat zejména odnímatelným karbonovým panelem, avšak Chiron má dostat tzv. T-bar neboli „téčko“ spojující čelní sklo a zadní část auta.
Prozatím Bugatti nezveřejnilo podrobnější parametry nového hypersportu, ale dle předchozích zpráv by měl Chiron disponovat 8,0litrovým čtyřikrát přeplňovaným motorem W16 s předpokládaným výkonem okolo 1500 koní a točivým momentem 1500 Nm. Výkonný agregát bude zřejmě spojen se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG a pohonem všech čtyř kol. Zatím to není potvrzené, ale nové Bugatti Chiron by mělo zrychlit na stovku za neuvěřitelné 2,3 sekundy. Dovolím si i tvrdit, že Chiron bude vybaven možná i elektromotorem, systémem Start/Stop nebo systémem pro deaktivaci válců.
Celkem se údajně vyrobí pouze 500 kusů, ale už nyní Bugatti prý registruje nejméně 120 objednávek. I když pár kupujících již podepsalo závaznou objednávku, své vozy nedostanou dříve než v roce 2017. Nicméně, premiéra klasického Chironu by se měla uskutečnit na následujícím březnovém autosalonu v Ženevě a co se týče verze Targa, ta dorazí až během roku 2018.
Samozřejmě jak u Veyronu, tak i u Chironu je pořizovací cena opravdu šílená pro běžného smrtelníka. Bugatti chce nejprve 200 000 euro (cca 5,4 milionu korun) jako počáteční vklad, poté druhou zálohu ve výši 900 000 euro (cca 24,3 milionu korun) a pak pochopitelně zbylý doplatek. Celková cena nebyla zatím odtajněna, ale pohybujeme se v rozmezí 2,2 – 2,5 milionů euro (v přepočtu 59,5 – 67,6 milionů korun).
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?