Nový sedan nižší střední třídy, značený jako projekt Ægea, představil Fiat již v květnu v tureckém Istanbulu. Na více než 40 světových trhů se ale novinka dostane až příští rok pod staronovým jménem Tipo.
Toto označení nosil od konce osmdesátých do konce devadesátých tří- nebo pětidvéřový hatchback, který dokonce v roce 1989 získal titul evropského Auta roku. Po konci výroby tohoto modelu ale na jméno začal sedat prach. Ten odfoukl až 4532 mm dlouhý, 1792 mm široký a 1497 mm vysoký sedan, stojící na platformě Small Wide. Mezi nápravami má novinka 2637 mm a do kufru se vejde až 520 litrů nákladu.
Vzhledově Tipo opět ukazuje, že Italové umí udělat hezké auto snad s jakýmkoliv typem karosérie. Pokud si ještě vzpomínáte na Lineu, nepřímého předchůdce Tipa, pak musíte uznat, že stupňovitá zadní část velmi elegantně navazuje na zbytek karosérie. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,29 je navíc jasným důkazem, že krása není bezúčelná. Přední část je velmi jednoduchá, přesto působí díky velké masce chladiče neotřele. V zadních partiích, konkrétně na tvaru světlometů, se designéři vyřádili o něco více. Opět ale nejde říct, že by to bylo vyloženě špatně.
Že bude Tipo globálním modelem poznáte nejvíce v interiéru. Tvary jsou jednoduché a na palubní desce převládají černé nebo šedé plasty. Na druhou stranu ona strohost a jednoduchost nemusí být vždycky na škodu, konečný verdikt si tedy necháme až po prvních osobních zkušenostech s autem. Na vrcholku středové konzole se může objevit pětipalcová dotyková obrazovka multimediálního systému Uconnect s navigací, hlasovým ovládáním, USB portem, Bluetooth i couvací kamerou. Důležitou veličinou, nejen pro českého zákazníka, je vnitřní prostor. Podle prvních zpráv se má v této disciplíně Fiat zařadit na špičku segmentu, když dozadu usadí pohodlně trojici cestujících.
Pod kapotou se objeví čtyři motory - zážehové čtyřválce o objemu 1.4 a 1.6 litru s výkonem 95 a 110 koní nebo vznětové čtyřválce MultiJet o objemu 1.3 a 1.6 litru s výkonem 95 a 120 koní. V závislosti na motorizaci budou přední kola poháněna přes pěti- nebo šestistupňový manuál, klasicky automat nebo dvouspojkový automat DDTC. Nejúspornější provedení se vznětovou třináctistovkou má podle Fiatu vykazovat spotřebu méně než 4 l/100 km.
Na více než 40 trhů regionu EMEA (zahrnuje Evropu, Střední východ a Afriku) se Tipo dostane v průběhu příštího roku. Česko a Slovensko, kde bude nejvážnějším konkurentem Škoda Rapid, se nejspíše dočkají až na podzim. V domovském Turecku (výroba bude probíhat v Burse) je však nový sedan pod názvem Egea již možno objednávat ve výbavových liniích Easy, Urban a Lounge, přičemž cenové rozpětí sahá od 49 900 tureckých lir (cca 410 000 korun) do 70 900 tureckých lir (cca 583 000 korun).
V budoucnu počítá Fiat s uvedením celé řady modelů se základem v Tipu, jmenovitě půjde o pětidvéřový hatchback, nahrazující neúspěšné Bravo, a kombi, vracející italského výrobce do tohoto segmentu po více než sedmi letech.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?