Luxusní limuzína není jen nudné auto pro politiky či ředitele firem, tedy jak která a třeba právě Jaguar XJ nabízí víc než jen luxus a pohodlí.
Pokud se jednou rozhodnete přesednout ze zadní lavice na místo řidiče, mělo by to být XJ. Nikoliv proto, že by to snad byl nějaký trhač asfaltu. Ani proto, že by měl sportovní nebo dokonce závodní ambice. Ale proto, že i takto velká limuzína může při řízení působit, jako daleko menší auto a hlavně, pokud se rozhodnete jet rychleji, tak vás nezklame.
XJ s třílitrovou V6 není nějak extrémně rychlá. Dokonce působí docela letargickým dojmem a zvláště při rozjedu je cítit, jak bojuje s obrovskou hmotností. Výrazná nadváha je cítit i v zatáčkách. Tedy pokud máte zapnutý standartní režim, ve kterém se přehupuje z jedné strany na druhou, a když to přeženete, rychle se začne hrnout přes přední vnější kolo ven ze zatáčky.
Jenže ve chvíli kdy zapnete dynamický mód, auto výrazně změní svůj charakter. Motor i odezva na plyn jsou téměř identické, trochu ztuhne řízení a hlavně se přenastaví podvozek.
Právě díky tomu se auto přestane tolik naklánět a přenosy hmotnosti zdatně maskuje. Jistě, fyziku neoklamete, ale i přesto tento systém znatelně zlepšuje grip předních kol a také vzbuzuje v řidiči daleko větší důvěru.
Proplétání vlásenkami je najednou mnohem zábavnější. XJ drží stopu a bojuje se setrvačností a hmotností, která tlačí auto po tečně ven. Boj podvozku proti tomu stále pokračuje a drží sveřepě až do sebezničení, tedy spíše do zničení pneumatiky.
Jediné co musíte dělat precizně je brzdění před zatáčkou. Pokud začnete pozdě, předek se bude rychle hrnout ven. Stejně precizně musíte pracovat s plynem na výjezdu, trochu zbrklé ESP vás bude trestat už hodně zkraje, takže s plným plynem počkejte až na výjezd.
Takže na výjezdu sešlápnout plyn, kompresor okamžitě bez znatelné prodlevy začne plnit motor plným tlakem a zvučný šestiválec vás zarazí do sedačky, no dobře, spíše mírně zatlačí, přeci jen bojuje s ohromnou masou hmotnosti tohoto plnokrevného britského gentlemana.
Rád bych napsal, jak se jede vzadu, jak komfortní je ve městě na kočičích hlavách, kolik ten šestiválec žere a jak zvládá pohodlnou jízdu, ale v Rakousku se mi dostal do rukou jen na pár hodin a tak jsem sotva stačil nějaké ježdění na polygonu a tamní trati a pár fotek. Více se dočtete jednou v redakčním testu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?