Dacia Logan se stala jistým symbolem levného a dostupného vozu. Pro úspory navíc nemusel používat úplně archaickou techniku.
Příchod Dacie Lagan na trh mnoho změnil. Logan se sice (zatím) nestal vozem, který by postavil na kola půl světa, jako se to podařilo ve své době třeba Fordu T nebo o padesát let později Volkswagenu Brouk. Přesto ukázal docela opomíjenou cestu vývoje levného vozu s velkým prostorem. Dacia přitom nemusela použít archaické technické prvky, naopak. Použita byla platforma tehdy aktuálního Renaultu Clio třetí generace.
Dacia se při vývoji snažila srazit náklady na minimum. Proto je ve voze jen docela málo elektroniky a výbava není zrovna bohatá. Drahý neměl být ani vývoj. Inženýři se údajně měli řídit heslem, že pokud onen prvek zkrátka funguje, není třeba snažit se ho dále zdokonalovat. Na voze bylo také užito několik chytrých úsporných řešení - například zrcátka jsou symetrická v horizontální ose a díky tomu je levé stejné jako pravé. Na cenu za design to není, ale na to se tu nehraje. Je to levné a funguje to.
Druhá generace Loganu byla vyhlížena s očekáváním. Nyní je tu. Oproti docela bezpohlavnímu Loganu první generace přináší mnohem zajímavější vzhled a to jak ve verzi sedan, tak i jako hatchback Sandero.
Pod kapotou se dočkáme osvědčených atmosférických motorů 1,4 a 1,6, které budou o něco úspornější než dosud. Své působení nevzdávají ani diesely 1,5 dCi. Avšak nově se objeví devadesátikoňový benzínový 0,9 TCe s přeplňováním. Spotřeba tohoto motoru bude 4,5 l/100 km a bude vybaven systémem stop-start.
Zlepšení se bude týkat i komfortu. Dacia si připravila sadu elektronických serepetiček od LG včetně zábavního systému. K dispozici mají být i LED světla nebo automatická převodovka.
Více informací bychom se měli dozvědět po oficiálním představení novinky.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.