Pokračování úspěšného konceptu schopného umožnit se na patníku díky inovativnímu řešení zadního diferenciálu (koncept si připomeňte zde), je tentokrát koncepčně naprosto odlišný. O jeho pohon se stará čtveřice elektromotorů - po jednom v každém kole. O svůj parádní kousek však nepřišel, neboť elektromotorům je z principu jedno, ve kterém směru se točí. I Megapixel se tak otočí na pár metrech díky protisměrnému otáčení zadních kol.
Ve voze je však ještě jeden, pátý motor. Jde o spalovací jednoválec o objemu 0,33 litru a výkonu 30 koní. Není spojen s koly, pouze s generátorem, který umožňuje prodloužit dojezd - a to značně. Zatímco na elektřinu ujede Megapixel necelých 90 kilometrů, zapojení spalovacího motoru prodlouží dojezd na desetinásobek. A poté samozřejmě stačí jen natankovat. Baterie je možné dobíjet ze zásuvky, ale také z indukčního stanoviště - stačí najet "čumákem" nad nabíjecí podložku a Megapixel se bezdrátově dobíjí.
Maximální rychlost je stanovena na 110 km/h. Automobilka uvádí i spotřebu - jeden litr na 100 kilometrů, tu je ale vzhledem k řešení třeba brát se značnou rezervou.
Novinka je vzhledově o něco blíže produkci, než byl původní Pixel, otázkou ale zůstává užití systému dveří bez B-sloupku, podobně jako u Fordu B-max. Sedačky jsou také zavěšeny na středovém tunelu, což sice přináší snadnější úklid a další úložný prostor pod sedačkami, pro sériové řešení by to ale asi bylo finančně neúnosné.
Ať se dostane do výroby benzínový Pixel či elektrický Megapixel, zdá se, že v Indii se snaží. Evropský trh je poměrně zajímavý a snahy Evropské unie o snižování emisí a řešení dopravní situace ve městech může nahrávat právě takovým vozům, na jakých na dálném východě intenzivně pracují.