Když přišla stáj McLaren se supersportem MP4-12 C bylo jen otázkou času kdy se objeví jeho závodní specifikace. Nyní se to stává skutečností a McLaren představuje svůj speciál pro třídu GT3.
Speciál samozřejmě ve spoustě parametrů vychází ze "sériového" supersportu, ovšem změn je více než se na první pohled zdá. Byl odladěn zkušenými testovači jakými jsou Andrew Kirkaldy nebo Alvaro Parente. Byl postaven v souladu s technickými předpisy FIA pro třídu GT3. Ty si vynutily mimojiné snížení výkonu agregátu z 600 na 500 koní, to zapříčinilo především omezení otáček dvakrát přeplňovaného osmiválce objemu 3,8 litru na 7500 ot/min.
Sériová sedmistupňová sekvenční skříň byla pro závodní nasazení nahrazena šestistupňovým manuálem, kterou dodává Ricardo. Manuál je oproti sekvenci o citelných 80 kilogramů lehčí. Na vývoji speciálu se pozitivně projevila úzká spolupráce s dodavateli pro formuli 1 jako jsou Akebono, Mobil 1 nebo Michelin. Elektroniku si vyvinul McLaren tradičně ve vlastní režii.
Vozidlo se pohybuje na osmnáctipalcových elektronech a je bržděno zakázkovými třmeny od Akebono, vpředu šestipístky a vzadu čtyřpístky. Ty se zahryzávají do kotoučů průměru 378/355 mm. Brzdy využívají služeb systému ABS.
Karoserie je, jak jinak, z karbonu a odpovídá předpisům třídy GT3. Jiné je především mohutné zadní přítlačné křídlo, zcela překopán byl plně stavitelný závodní podvozek. Volant údajně odpovídá specifikaci kterou používá Lewis Hamilton. McLaren chce letos vyrobit 20 kusů GT3, závodní premiéru si vůz prožije během závodu série Blancpain Endurance na španělském Circuito de Navarra.
zdroj: carscoop.blogspot.com
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?