Očakávaná britská imidžová novinka automobilky Mini je na svete. Jej meno je Countryman, má pohon všetkých kolies, nápaditý vzhľad a štýlový interiér. Karoséria štýlového crossoveru ukrýva zaujímavé nápady v interiéri a moderné agregáty pod kapotou.
Mini Countryman ponúka pohon všetkých štyroch kolies nazvaný ALL4, ktorý pracuje s elektrohydraulickým diferenciálom so stálym prevodom. Krútiaci moment motora môže byť 100%-ne prenesený na jednu z náprav, elektronika dokáže riadiť aj svornosť predného diferenciálu. Automobilka Mini zverejnila aj základné rozmery automobilu, jeho dĺžka je 4097 mm, rázvor náprav má hodnotu 2595 mm. Batožinový priestor má základný objem 350 litrov, po sklopení sedadiel narastie na 1170 litrov.
Oproti svojim súrodencom Countryman vyššiu svetlú výšku a robustnejšie tvary karosérie. Interiér je naopak poskladaný v tradičnom štýle Mini, v strede je teda umiestnený veľký rýchlomer, v ktorom je integrovaný displej. Pred očami vodiča zostal len otáčkomer. Karoséria crossoveru je štvormiestna so samostatnými sedadlami, k dispozícii je aj konvenčné 5-miestne usporiadanie interiéru. Ďalšou vychytávkou Mini je špeciálna stredová konzola Center Rail, ktorá sa tiahne pozdĺž celého interiéru medzi sedadlami a slúži ako držiak na rôzne drobnosti. Zadný rad sedadiel je pozdĺžne posúvateľný.
Na pohon Countrymanu budú slúžiť moderné pohonné jednotky plniace emisnú normu Euro 5. V ponuke budú 3 benzínové a 2 naftové agregáty. Všetky ponúkané motory majú jeden spoločný znak – objem valcov 1,6 litra. Benzínové verzie budú mať výkony 72 kW/98 k, 90 kW/122 k a 135 kW/184 k. Priemerná spotreba týchto motorizácií sa oficiálne pohybuje od 5,9-6,3 l/100 km. naftové verzie ponúkajú výkony 66 kW/90 k a 82 kW/112 k. Tu sa priemerná spotreba pohybuje na úrovni 4,3, resp. 4,4 l/100 km.
Oficiálna svetová premiéra crossoveru Mini Countryman je naplánovaná na marcový autosalón v Ženeve, do predaja by sa mal dostať ešte koncom tohto roka.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.