Ani Cadillac ve Frankfurtu nezahálí. Představil zde svůj první kombík v historii. Stojí za to?
Cadillac, dříve symbol luxusu, noblesy a plýtvání v americkém stylu, dnes již v podstatě běžná značka, která musí slevit ze svých tradic a ideálů pro dosažení svých cílů, dobrých prodejů, tentokráte především v Evropě. Není první ani poslední, podobný osud potkal i věhlasný Jaguar. I ten musel, v rámci boje o zákazníky, nabídnout ve svém portfoliu kombík a dieselový agregát.
U Cadillacu již diesel není delší dobu žádnou novinkou, na autosalonu ve Frankfurtu si však výstavní premiéru odbyla první karoserie kombi v dějinách této značky. Zkrátka v Evropě rádi velké kufry.
Až přijde BLS Wagon za několik málo týdnů, bude to pro nás, evropany, typický novodobý Cadillac. Amerika, zbavená všech přebytečných luxusů a noblesek, přitom poměrně dobře vybavená, na druhou stranu s agresivní cenovou politikou. To jsou americké vozy současnosti.
Pod kapotou se, kromě 420-1300 litrů velkého kufru, skrývá jediný motor, který bychom mohli zařadit do USA. Je jím 2,8 turbo, šestiválec s 255 koňmi. Ten doplňují 2 benzíny o dvou litrech a výkonech 163 a 210 koní. Oba jsou dopovány turbem. U nás si pravděpodobně moc nepomůžeme zakoupením třetího možného dvoulitru. Je jím Flexpower, agregát ze Saabu spalující mimo benzín i líh, jezdí tedy na palivo E85, směs 85% lihu a 15% benzínu. Přeplňovaný lihožrout ze sebe vydá až 200 koní výkonu.
Vše doplňují neamerické diesely 1,9 o 150 a 180 koních. Zatímco první disponuje jediným, druhý jmenovaný má k dispozici hned dvě turbodmychadla.
Popřejme přátelům z USA hodně štěstí i v Evropě. Zatímco s raketami a radarem stále naráží, prodejům Cadillacu snad žádná vojenskopolitická vůle nezabrání.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?