Pneumatiky vašeho vozu jsou jako vaše boty. Určitě nechodíte ve špinavých, sešlapaných a prasklých botách. Kupujete si proto nové, opravujete poškozené a poctivě leštíte jejich povrch. V lepším případě si je dokonce leštit necháváte. Chováte se tak i k pneumatikám?
K poškození pneumatik dochází povětšinou při nehodách nebo při brzdných manévrech jim předcházejících. Ale největší počet poškozených plášťů má na svědomí podle údajů společnosti Barum Continental lidská lhostejnost. Ta je totiž příčinou špatného tlaku vzduchu v pneumatikách, čímž dochází k vyššímu opotřebení, horším jízdním vlastnostem vozu či zbytečným defektům, roztržením pláště a poškozením jeho konstrukce.
Tlak v pneumatice předepisuje výrobce vozu, tak se ho držte. Pokud máte na voze jiné pneumatiky, měly by být dodatečně výrobcem schváleny, jinak můžete čekat komplikace při STK či jednání s pojišťovnami v případě nehody. Správné nahuštění kontrolujte každých 14 dní a vždy na studené pneumatice. Nejezděte bez čepiček! Tím není myšlena vaše kšiltovka, ale ochrana ventilku před prachem a nečistotami. Před jízdou zkontrolujte obutí vozu alespoň rychlým pohledem.
Zmíněné čištění není jen o vzhledu vozu, ale o trvanlivosti plášťů. Zvláště je nutné očistit před uložením zimní pneumatiky od soli. Nikdy nepoužívejte čistící přípravky obsahující olej, ale pouze vodu s rozpuštěným mýdlem. Pokud už nemáte sil a rozhodnete se pro čištění tlakovou vodou, pamatujte, že bezpečná vzdálenost trysek je minimálně 20 cm!
Co se týče skladování, vždy ukládejte k sezonnímu odpočinku gumy očištěné. A jak se mají skladovat, aby nedošlo k jejich poškození? Rozhodující je, zda jsou na disku nebo bez něj. Gumy s diskem můžeme položit na sebe bočnicemi nebo zavěsit. Gumy bez disku musí stát bez zatížení na běhounu a doporučeno je jejich postupné otáčení.
foto: FuldaElektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?