Švýcarská společnost nanoFlowcell představila elektromobil, který ke svému provozu nepotřebuje baterie. Namísto nich využívá kapalný elektrolyt, díky čemuž by měl dojezd činit ohromných 2000 km.
Quantino Twentyfive je elektromobil, který navazuje na předchůdce, představeného již v roce 2015. Jedná se o 2+2 místný roadater se čtveřicí motorů. Každé kolo má tak svůj vlastní motor a Quantino Twentyfive má náhon 4x4. Celkový výkon oněch elektromotorů je 320 koní, což by mělo umožnit vozu vystřelit z 0 na 100 km/h za necelé 3 s.
Nejzvláštnější na elektromobilu Quantino Twentyfive je fakt, že nepoužívá klasické baterie, jako drtivá většina ostatních Ev. Elektromotory jsou zde poháněny systémem skládajícím se ze dvou bi-ION nádrží na kapalný elektrolyt (navrženo společností nanoFlowcell). V jedné z nádrží jsou kladně nabité ionty, ve druhé záporně nabité.
Kapaliny uvnitř nádrží jsou poháněny čerpadly přes speciální modul s iontoměničovou membránou, která v důsledku toho produkuje elektrický proud.
Takto o principu hovoří u nanoFlowcell:
nanoFlowcell® je škálovatelný měnič energie, jehož membránová komora obsahuje dvě elektrody oddělené iontovým vodičem (membránou) . Iontový vodič se skládá z polopropustné membránové destičky, která umožňuje průchod pouze určitému typu iontů přítomných v molekule bi-ION®. Zde dochází k výměně iontů mezi kladně a záporně nabitým elektrolytem. Chemická energie bi- ION® se přeměňuje na elektrickou energii.
Zda je technologie společnost nanoFlowcell revolucí a nebo slepou uličkou, nám ukáže až čas. Každodenně pokud by byla možnost vyměnit současná těžká bateriová vozidla za lehká, lokálně bezemisní vozidla s obrovským dojezdem, brali bychom to všema deseti.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.