Projekt Trinity - revoluční výroba sedanu s dlouhým dojezdem a extrémně rychlým nabíjením bude zahájena v roce 2026. Trinity bude vrcholem strategie ACCELERATE, nabídne nová měřítka v oblastech dojezdu, rychlosti nabíjení a digitalizace. Obchodní model 2.0 bude generovat příjmy z digitálních služeb poskytovaných po dobu používání vozidla.
Volkswagen zveřejnil první pohled na design projektu Trinity: Elektrický sedan, který se bude od roku 2026 vyrábět ve Wolfsburgu, stanoví nová měřítka z hlediska dojezdu, rychlosti nabíjení a digitalizace – a navíc nabídne možnost vysoce automatizované jízdy úrovně 4.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Název projektu Trinity je odvozen z latinského slova „trinitas“ s významem „trojjedinost“. Trinity totiž ztělesňuje tři témata zásadního významu: nově vyvinutou elektronickou platformu s nejmodernějším softwarem, nabídku se zjednodušenou strukturou a síťově propojenou, inteligentní výrobu v hlavním závodě Wolfsburg.
„Trinity bude vrcholem naší strategie ACCELERATE, prestižním projektem, naším softwarovým automobilem snů,“ říká Ralf Brandstätter, předseda představenstva značky Volkswagen. Nově vyvinutá automobilová platforma stanoví měřítka z hlediska dojezdu, rychlosti nabíjení („nabíjení stejně rychlé jako doplnění paliva“) a digitalizace.
Trinity umožní autonomní jízdu širokému okruhu lidí, protože bude vozem mainstreamového segmentu. Při plánovaném spuštění výroby v roce 2026 dosáhne Trinity již úrovně autonomní jízdy 2+ a technicky bude tento model připraven na úroveň 4. „Využijeme naše úspory z rozsahu, abychom zpřístupnili autonomní jízdu mnoha lidem a vybudovali neuronovou síť se schopností učit se. Tím vytvoříme předpoklady pro nepřetržitou výměnu dat ve flotile našich vozidel, která se tak budou vzájemně informovat například o stavu dopravy, překážkách nebo nehodách,“ říká Ralf Brandstätter.
Trinity tak věnuje lidem čas a ušetří je stresu. Po dlouhé jízdě na dálnici vystoupí cestující v cíli odpočatí. Vůz je totiž do zvolené destinace sám doveze, ať se jedná o cestu na dovolenou, nebo zpáteční jízdu ze zaměstnání domů. „Trinity bude tedy pro naše zákazníky jakýmsi ‚strojem času‘,“ říká Ralf Brandstätter.
Budoucí modely, jakým je Trinity, budou vyráběny ve výrazně menších počtech variant. Hardware se tím dalekosáhle sjednotí. Automobily pak budou mít prakticky všechno ve své výbavě a zákazník si bude moci kdykoli aktivovat požadované funkce prostřednictvím digitálního ekosystému vozu. Tím se výrazně sníží složitost výroby.
Volkswagen vytváří dalším vývojem automobilu produkt založený na softwaru. To je důležitým předpokladem pro zavádění nových obchodních modelů, jejichž základem budou data. Překážky pro vstup do světa individuální mobility se sníží, ale současně budou zákazníkům nabízeny velmi atraktivní balíčky služeb pro mobilitu. Volkswagen bude tímto způsobem generovat dodatečné příjmy ve fázi používání vozidel – například za nabíjecí služby, dodávky energie, softwarové funkce, které si zákazníci budou moci podle potřeby dodatečně objednávat, nebo za automatizovanou jízdu.
„V budoucnosti již nebude individuální konfigurace vozidla určována hardwarem při jeho nákupu. Místo toho si bude zákazník moci požadované funkce kdykoli dodatečně objednat prostřednictvím digitálního ekosystému ve svém automobilu,“ říká Ralf Brandstätter.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?