80 % Čechů pořizuje svůj vůz jako ojetinu. Více než polovina lidí s ním pak plánuje jezdit více než 10 let. Více než polovina lidí si nechává své auto od jeho pořízení více než 10 let, naopak do 5 let plánuje jeho výměnu jen 15 % majitelů. 8 z 10 lidí přitom svůj vůz pořizuje již jako ojetinu. K častější změně by přiměla 40 % vlastníků nižší cena. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.
15 let? Žádný věk!Podle výsledků průzkumu Češi nejčastěji využívají svůj vůz 5 až 10 let, je jich třetina. 10 až 15 let používá svůj vůz 18 % dotazovaných. Téměř desetina lidí hodlá jezdit svým vozem tak dlouho, dokud mu bude udělována STK. O něco málo vyšší počet do doby, dokud nebude muset do oprav vozu investovat vysoké částky a 7 % dokonce neplánuje obměnu, dokud bude auto jezdit. Naopak pouze 4 % lidí plánují své auto vyměnit do 3 let po pořízení.
Vozový park ČR dlouhodobě stárneNení proto divu, že se průměrný věk osobních automobilů v České republice dlouhodobě zvyšuje. Současný udávaný průměr podle Svazu dovozců automobilů je zhruba 15 a půl roku. V porovnání s evropským průměrem se jedná o podstatný rozdíl 4 let a za Českou republikou jsou pouze 4 země, kde je průměrné stáří vozového parku ještě vyšší.
„Současná globální krize v automobilovém průmyslu přitom se skladbou a stářím vozů u nás v následujících letech ještě bezpochyby zamíchá. Vývoj inflace způsobil, že právě ceny aut rapidně stoupají. Zvýšená poptávka po ojetinách a současně jejich nedostatek na trhu způsobí růst cen ještě minimálně po celý rok 2022,“ říká Martin Kapicz, ředitel pro Auto Business ve společnosti Cofidis.
Aktuální situace tak ještě více nahrává ojetinám. Potvrzují to i prodeje nových osobních automobilů, které byly v roce 2021 jen o 4 % vyšší než o rok dříve a soukromých osob se příliš netýkaly, když 76 % nových aut nakupovaly především firmy do svých flotil. „I ceny ojetin nicméně výrazně rostou a čím dál tím víc lidí při jejich pořízení využívá leasing či úvěr. Meziročně tak registrujeme růst zájmu o 20 %,“ doplňuje Kapicz.
Změnu Češi hledají v autobazarechZájem o starší vozy v České republice potvrzují i další výsledky průzkumu. Téměř 80 % vlastníků automobilu pořídilo svůj vůz již jako ojetinu, z toho dvě třetiny ji pořídily v autobazaru. A již zde nejčastěji nakupují auta už ve stáří mezi 5 až 10 lety, takových kupujících je téměř čtvrtina. Dalších 15 % kupujících pořizuje vůz dokonce ještě starší.
„Zvyšování průměrného stáří vozů v České republice se přizpůsobuje také nabídka finančních produktů. Zatímco ještě před několika lety byla stanovena horní hranice věku ojetiny pro financování vozu, v současné době již tomu tak není,“ uzavírá Martin Kapicz z Cofidisu.
Ne každý touží po změněVýsledky průzkumu nicméně ukazují, že ne všichni vlastníci automobilů touží po častější změně vozového parku. Ačkoliv 40 % lidí udává, že by tak učinili, pokud by byla auta cenově dostupnější, pro 18 % respondentů je prostě zbytečné měnit auto častěji. 11 % lidí by pak k výměně svého vozu svolilo pouze v případě, že by nové auto mělo výrazně nižší náklady než jejich současný vůz. Téměř shodný počet dotazovaných pak přiznává, že mají ke svému vozu citový vztah, a proto ho měnit nechtějí.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.