Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Kapitoly dlouhodobého testu:
1) První setkání
2) Dieselový motor a jízdní vlastnosti
3) Finální hodnocení – stojí za to?
Úvod
DS7 je prvním plnotučným SUV značky DS Automobiles. Od představení na ženevském autosalonu v roce 2017 už uteklo několik let, v roce 2022 přišel první facelift. Patří do koncernu Stellantis, kde je třeba i Citroen, Peugeot, Alfa Romeo a další značky. Technické části jsou tedy sdílené, což ovšem neplatí například o interiéru a použitých materiálech, které by mohly německé prémiové značky v dražší cenové hladině závidět.
Ceny
Námi testované provedení Pallas (nejnižší výbavový stupeň) začíná s jediným dieselovým motorem v nabídce na 1 150 000 Kč včetně DPH. Náš konkrétní vůz měl připlacenou barvu, panoramatickou střechu a dva pakety – Comfort a Techno. Finální cenovka testovaného kousku tedy činí 1 331 000 Kč.
Aktuálně však platí zvýhodnění 250 000 Kč na vybavenější verzi Edition France, která díky tomu stojí pouze 950 000 Kč. Oproti základní výbavě Pallas obsahuje navíc například elektrické dveře zavazadelníku, 360° kameru usnadňující parkování, zimní sadu hliníkových 19 palcových kol, bezdrátové dobíjení telefonu, volič jízdních režimů a decentní zlaté doplňky (středy kol, lišty kolem oken, plaketka na kapotě). V podstatě se jedná o auto, které vidíte na fotkách, jen bez skleněné střechy.
Exteriér
Design je jednou z částí, na které je u DS kladen největší důraz a je to vidět na první pohled. Přední části dominuje propracovaná a členitá maska chladiče, na jejíž koncích jsou unikátní LED světlomety. Nelze také přehlédnout svislé denní svícení, které je zakomponované do nárazníku.
V zadní části nejvíce vyniknou tenká LED světla, která již tradičně obsahují trojúhelníkový motiv. Mezi nimi je nápis DS Automobiles a logo. Jedinou drobnou výtku mám ke spodní části, kde působí trochu lacině nelakovaný spodek nárazníku s naznačenými koncovkami výfuků, ale to je holt daň za nižší výbavový stupeň. Důležité je, že v kombinaci s tmavou barvou to není nijak zvlášť rušivé. Pochvalu si zaslouží 19 palcové disky, které jsou součástí základní výbavy a nepůsobí na mě dojmem, že bych chtěl okamžitě připlácet za jiná kola, jako tomu bývá třeba u základních verzí koncernu Volkswagen.
Rozměry: 4593/1891/1625/2738 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1585 kg
Interiér
Na to, že se jedná o nejnižší výbavu, tak jsem nadšený. Po prvním usednutí do opravdu velice pohodlných sedadel se cítím skvěle. Pozice za volantem je prima a i výhled ven zaslouží pochvalu.
Nejvíce jsem však nadšený z použitých materiálů – objevuje se zde v hojné míře alcantara a to jak na sedadlech, tak na středovém tunelu, dveřních výplních a palubní desce. Dalším použitým materiálem je částečná imitace hliníku na středovém tunelu, ale třeba spodní část řadící páky je z opravdového hliníku. Nejsou zde „přiblblé“ veliké lesklé černé plochy náchylné na otisky a poškrábání, jako v mnoha jiných autech a je to zatraceně příjemné. Navíc je vše krásně bytelné a robustní. Německá prémiová konkurence by si zde mohla vzít příklad.
Další pochvala se line k ovládání vozu, které je intuitivní a není problém si části infotainmentu individualizovat – na tlačítko se symbolem auta jsem si tak nastavil vypnutí systému hlídajícího překročení povolené rychlosti, hlídání v pruzích a 360° kameru. Díky tomu při každém startu stačí kliknout na autíčko, vypnout otravné asistenty dvěma stisknutími a následně volbu potvrdit – celkem tedy 4 kliknutí. Jedno fyzické tlačítko, které by bylo konfigurovatelné by bylo sice lepší, ale i tak to není vůbec špatné. Obrazovka zábavního systému má jinak velmi hezké rozlišení a to samé se dá říct i o 360° kamerovém systému, který je zde výrazně propracovanější, než nabízí třeba nový Kodiaq.
Prostornost je na velmi dobré úrovni jak vpředu, tak vzadu. Pochvalu si zaslouží také velké množství odkládacích prostorů. Zadní cestující do 190 cm výšky budou mít rezervu jak před koleny, tak nad hlavou a to i přes přítomnost panoramatické střechy, která strop lehce snižuje.
Zavazadlový prostor pojme solidních 555 litrů, po sklopení zadních sedadel vznikne prostor o velikosti 1752 litrů a chcete-li rovnou podlahu, stačí si zvednout plato o patro výš a máte rovnou plochu.
V další kapitole dlouhodobé recenze se podíváme na to, jak tato naftová DS7 jezdí a také zda-li stačí podprůměrně silný motor na celkem velké SUV. Nebudou chybět ani reálné hodnoty spotřeby paliva v různých prostředích a další zajímavé informace.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.