Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?
V následujících týdnech se budeme věnovat těmto tématům:
1) První setkání
2) Jak jezdí (město, okresky a dálnice)
3) Verdikt
Kolik stojí?
DS4 jsme již testovali. Tehdy šlo o krásně vybavený plug-in hybrid s výkon 225 koní za více než 1,5 milionu. Vůz nás sice zaujal, ovšem cenově nám příliš nedával smysl. O to větší radost máme, že zde nyní máme základní stupeň výbavy Pallas s nejlevnějším pohonem Hybrid 136, který startuje na podstatně sympatičtějších 880 tis Kč.
Aktuálně však probíhá akce na vyšší výbavový stupeň Edition France, který s naším motorem stojí 810 tisíc a má navíc druhou sadu kol se zimními pneumatikami, bezklíčový vstup do vozu a startování, 19 palcová kola Lima, černý interiér v provedení Alcantara, masážní přední sedadla a bezdrátové nabíjení telefonu. Pokud byste sáhli po jediném dieselu v nabídce (1,5 BlueHDI 130 EAT8), tak se dostanete dokonce na 790 tisíc, což už je opravdu velmi hezká cena.
Exteriér
Design je hlavním tahákem automobilky DS. Je okouzlující, charismatický, odvážný a zkrátka vybočuje z davu. Na fotkách vypadá skvěle, ale naživo je to ještě lepší. Ostře řezané tvary v kombinaci s propracovanými detaily vypadají skvěle. Přední LED světlomety mají přísný pohled, chromové doplňky navozují luxusní šmrnc a líbí se mi i tak akorát veliká 19 palcová kola.
Kliky jsou v zamčeném stavu součástí karoserie, po odemknutí vyskočí ven. Koncové svítilny jsou tenké a objevuje se zde gravírovaný trojúhelníkový vzor. Dalším hezkým detailem je členitá přední maska či logo DS na C sloupku.
Rozměry: 4400/1866/1490/2675 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1529 kg (včetně 75 kg řidiče)
Interiér
Uvnitř vám dojde, že tohle není jen tak ledajaký crossover či „navoněný“ Citroen. Posádku obklopují krásné materiály a celkové zpracování je na jedničku. Mercedes GLA, Audi Q2/Q3 a další konkurenti by se zde mohli inspirovat.
Nechybí ani krásné detaily zobrazující trojúhelníkový motiv a velikou pochvalu si zaslouží i parádní sedadla. Ty v této výbavě sice nejsou masážní, ale jsou elektricky ovládaná, mají paměťovou funkci, lze prodloužit sedák a objevuje se zde jak kůže, tak látka. V zatáčkách hezky drží tělo boční vedení a sedí se i hezky nízko, což je další dobrá zpráva.
Ovládání vozu nepatří k nejsnazším, nicméně po několika dnech si zvykám a nemám žádný problém. Většina věcí se ovládá uvnitř infotainmentu, nicméně je zde mnoho tlačítek, které vás odkážou na to správné místo a nemusíte jej složitě hledat. Zábavní systém jako takový má na dnešní poměry spíše menší obrazovku, ale mně naprosto vyhovuje. Rozlišení a rychlost neurazí, ale rozhodně ani nenadchne – nějaká modernizace by nebyla od věci. Najde se zde ovšem pár ergonomických přešlapů – klika pro otevření dveří je špatně umístěná a málokdy jí napoprvé trefím, ovládání oken je nepřirozeně vysoko.
Jak je na tom s prostorností? Vpředu vlastně celkem dobře, avšak lehce stísněný pocit zde mám, nicméně situace je mnohem horší vzadu. Střecha je hezky nízká a boční okna také, což skvěle vypadá, ale když jsem nastupoval dozadu, tak jsem si skoro urazil hlavu. Měřím 185 cm a nastupování ani sezení vzadu není nic moc – před koleny téměř žádná rezerva a nad hlavou rovněž ne. Osoby měřící do 180 cm to budou mít podstatně komfortnější.
Kufr má poměrně vysokou nákladovou hranu a je celkem úzký, nicméně jeho objem činí 430 litrů, což je nadprůměr. Lexus UX má pouze 315 litrů, Mercedes GLA pak 427 litrů. Otevírání kufru bez použití dálkového ovládání je obzvláště v zimě, kdy je auto často špinavé, velice nepříjemné. Musíte se trefit do tenké mezery pod víkem kufru, kde je schované malé tlačítko.
Pohonné ústrojí
Základ zde tvoří vylepšený tříválcový motor 1,2 PureTech (100 kW / 230 Nm), který pracuje v Millerově cyklu spalování. Jeho lichý počet válců je bohužel znát a celková kultivovanost není odpovídající prémiovým ambicím a to obzvláště při studených startech. Celkově však velmi pomáhá fakt, že se jedná o hybrid – vůz tak zvládá jezdit při mírné zátěži pouze na elektřinu, což ke kultivovanosti přidává.
Elektromotor je umístěný v automatické převodovce a nabídne výkon 21 kW, kapacita baterie činí 0,9 kWh. V městském provozu zvládá při troše snahy jezdit polovinu času bez použití benzínového motoru. Dynamika nenadchne, ale ani neurazí. Akcelerace na 100 km/h zabere 9,4 vteřin a maximální rychlost činí 203 km/h.
V dalších kapitolách se budeme detailněji věnovat tomu, jak se s DS 4 jezdí ve městě, na okresce a na dálnici. Přineseme rovněž pečlivě naměřené hodnoty spotřeby paliva v různých lokalitách.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.