NENECHTE SE OŠKUBAT! Na odškodnění mají právo zranění i pozůstalí. Jak na to?

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: pixabay.com
AutoRoad.cz 18. září 2019 23:50
Sdílej:

Během letošních prázdnin se na českých silnicích zranilo 5 320 osob, 118 pak nehodu nepřežilo. Jak poškození, tak i jejich blízcí mají nárok na odškodnění. Jeho výši přitom určují i faktory, na které je třeba se zaměřit co nejdříve po nehodě. Situaci neprospívá ani to, že přes 80 % Čechů vůbec netuší, na co mají v takové situaci nárok, uvádí společnost Vindicia. Podle firmy mají poškození nejčastěji nárok na odškodnění mezi 750 a 800 tisíci korun.

Zatímco o loňských prázdninách se stalo 17 835 nehod, letos jich podle policejních dat za červenec a srpen bylo 17 821.  Na silnicích se během letošních prázdnin zranilo 393 lidí těžce a 4 927 lehce. 118 osob bohužel svým zraněním podlehlo. „V takovou chvíli blízcí, pozůstalí nebo samotní zranění pochopitelně nemají myšlenky na to, jaké získají odškodnění. Přesto už se daly do pohybu mechanismy, které rozhodnou o výši odškodnění za následky nezaviněné nehody,“ zdůrazňuje Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. I kvůli tomu, že lidé nejsou připraveni, pojišťovny hradí jen asi třetinu částku, na kterou by měli poškození nárok. Průměrná částka, na kterou mají poškození nárok, se podle interních dat firmy pohybuje mezi 730 a 800 tisíci.

Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.

Kroky, které nezanedbejte „Z naší zkušenosti plyne, že lidé vůbec netuší, jaké mají nároky a z čeho se například skládá odškodnění. Ve 40 % případů ho dokonce zaměňují s bolestným, které je přitom jen součástí celkové částky. A ještě zdaleka ne nejvyšší,“ říká Beck. Kromě bolestného mohou lidé nárokovat například ošetřovné, cestovné za lékařem, ušlý plat, různé renty a kompenzaci sníženého společenského uplatnění. Češi často netuší, že například v případě úmrtí rodiče mají studující děti nárok na výživné až do 26 let. Aby bylo odškodnění co nejvyšší, je vhodné hned na začátku nic nezanedbat - kromě klasických kroků je potřeba ideálně i dokumentovat změny na těle, například nafotit jizvy, modřiny, viditelná poranění, a to i s měřítkem. Změny se mohou projevit i na psychice či omezit zájmy a dosavadní styl života.

Nevzdávejte se, můžete získat statisíceLidé se často neodhodlají o své nároky bojovat. Obávají se střetu s institucemi, zdlouhavých i komplikovaných právních bitev, jindy o odškodnění neusilují i proto, že občas nehodu zaviní jejich bližní. I v takovém případě ale odškodnění hradí pojišťovna. „Měli jsme případ, kdy vážnou nehodu zavinil příbuzný poškozených. Otec bohužel havárii nepřežil a matka si vážně poranila páteř. Zdravotní pojišťovna žádala, aby léčení matky zaplatil viník, přitom se jednalo o stovky tisíc. Když jsme se do případu vložili my, požadavek se obrátil na pojišťovnu, u které měl viník povinné ručení. Pozůstalí pak získali více než 4 miliony korun jako odškodnění, matka 300 tisíc za bolestné, cestovné, ošetřovné, ušlou mzdu a náklady na léčbu. Přes milion korun pak je uplatněno za snížené společenské uplatnění,“ vysvětluje Beck.

Jak získat adekvátní odškodnění?1. Zajistěte si svědky Svědecká výpověď může být při sporných případech zásadním důkazem při určování viníka nehody. Pokud to zvládnete, celou situaci si nafoťte a vezměte si na svědky kontakt.

2. Zajistěte všechny potřebné dokumentySchovávejte si všechny lékařské zprávy, policejní posudky, doklady o cestování za nemocným. Všechny hrají roli v určování výše odškodného.

3. Sesumírujte si, o co vše vás nehoda připravilaU odškodnění nehraje roli jen bolestné – tedy kompenzace bolesti a samotného zranění. Zraněný má nárok i na ušlý výdělek, na i na kompenzaci za snížení společenského uplatnění, například pokud má trvalé následky, které ho připravily o milované koníčky.

4. Nespoléhejte se na jediný lékařský posudekStrávili jste týdny v nemocnici, celou domácnost dlouho táhl jen partner, už nikdy si nezahrajete milovaný tenis a podle posudku máte nárok jen na 50 tisíc? Neváhejte si obstarat oponentní lékařský posudek. První návrh na odškodnění se od toho konečného může běžně lišit o stovky tisíc.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?