Jako ideální vůz pro rallye si asi předtsavíte nějaký menší osobák s pohonem všech kol, nebo pokud máte radši starší vozy, tak spíše nějakou hranatou šílenost z pohonem zadních kol z 80. let. Na severu Evropy se ale v rallye stal velmi populárním naprosto nečekaný automobil.
GAZ 51 byl sovětský náklaďák, který se začal vyrábět v roce 1946. V komunistických zemích se stal velmi populární a během 29 let produkce vznikl miliony kusů. Kromě původní ruské verze se vyráběl licečně i v Polsku, Číně nebo Severní Koreji. Nikdy ale nešlo o zrovna rychlý vůz, s váhou 2,7 tuny a výkonem jen 51 kW se dokázal rozjet maximálně na 70 km/h.
To však nezabránilo evropským seveřanům, zvyklým závodit se vším co má kola, aby si GAZ 51 vybrali jako základ pros tavbu speciálů pro rallye. V zemích jako Estonsko, Finsko nebo Švédsko se na závodních tratích často prohánějí sovětská monstra, samozřejmě patřičně upravená pro svůj nový úděl. Už na pohled zaujme instalace mohutného ochranného rámu za kabinou, chránícího posádku v případě převrácení, což mimochodem není na tamních závodech úplně vzácná událost.
Změna se ale samozřejmě týká také techniky. Gazíky jsou upravovány individuálně závodními tými a každý se tedy liší, všechny však mají původní motor nahrazený něčím poněkud výkonějším. Některé dostaly americký osmiválec, u většiny se nikde nedočtete, co se skrývá pod kapotou. U všech je ale síla přenášena na zadní nápravu, což znamená že máte na severu jedinečnou šanci vidět starý sovětský náklaďák projíždět zatáčku driftem.
A seveřané historické stroje opravdu nešetří, skoky srovnatelné s prvním letem bratří Wrightů nejsou v závodech ničím vyjímečným, spíše naopak. Stejně tak havárky, kterých naleznete na YouTube nespočet. V rallye kategorii věnované náklaďákům se kromě GAZ 51 prohánějí i novější GAZy 52 a 53. Jisté je, že popularita netradičním závodům neupadá, spíše naopak.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.