Máte zájem o koupi nového většího sportovního SUV a nechcete se spokojit s něčím co není Německé a nestydí se nazývat své produkty prémií? Můžete jít buď tradiční cestou a vyhodit spoustu peněz za Audi nebo Mercedes, nebo můžete být originální a odvážní a koupit si Borgward.
Je dost možné, že tohoto tradičního výrobce ani neznáte, zkrachoval totiž už v roce 1961. Německá prémiová značka tehdy patřila mezi nejpopulárnější výrobce, její náhlý bankrot byl tedy překvapením. Vnuk zakladatele firmy, Christian Borgward, se ale od počátku nového tisíciletí pokoušel o vzkřísení legendární automobilky, což se zpočátku zdálo jako nepříliš realistický nápad. Pokoušet se v současnosti dostat mezi masové výrobce, zcela od nuly a ještě navíc v Evropě, by vyžadovalo extrémní rozpočet.
Přesto se ale oživení opravdu podařilo a v roce 2016 byl po 55 letech poprvé prodán nový Borgward. Jak už ale možná víte, celý příběh byl poněkud jiný, než jak jej prezentoval Christian Borgward. Zatímco z počátku se nový Borgward prezentoval jako čistě německá značka s vlastním vývojem, brzy vyšlo najevo že jde o dceřinou společnost čínského státního podniku Beijing Auto a první model Borgwardu jen upravenou verzí již prodávaného SUV.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Dnež už Borgward patří čínské firmě Ucar, což je v podstatě lokální varianta Uberu. Borgward nabízí dvě SUV a chystá další modely. Kromě domovského čínského trhu se ale nové Borgwardy prodávají také v Německu, jejich původní domovině. A opět se prezentuje jako prémiová německá značka.
Stejně jako v Číně se v Německu prodávají SUV BX5 a BX7, nejzajímavější z nabídky je ale BX7 TS. Sportovní SUV nabízí konzervativní, německy střídmý design, s velkou maskou o obrovským logem. BX7 TS se od běžné verze liší sportovnějšími nárazníky, vzadu s difuzorem a zvláštní výplní masky malými kosočtverci, ispirovanými logem.
Interiér vypadá povedeně a minimálně na fotkách působí i prémiově. Palubní desce dominuje velký 12,3" displej infotainmentu, s přístrojovým štítem také zcela nahrazeným displejem. Kromě ovládání klimatizace se veškeré ovládací prvky přesunuly na displeje. Kosočtverce naleznete i v interiéru, na koženém čalounění sedaček a dveří.
Sportovnímu nádechu SUV odpovídá i technika. BX7 TS dostává zážehový čtyřválec TGDi o objemu 2 litry a výkonu 225 koní a 300 Nm, na čínské SUV docela slušné údaje. Standardem je pohon všech kol, výkon na obě nápravy přenáší šestistupňová automatická převodovka. Mimochodem, i přes místo výroby je i technika evropského původu, Beijing Auto totiž získali platformy a motory Saabu, na jejich základě vznikla nová značka Senova. A právě model Senovy se stal výchozím bodem při vzniku Borgwardu BX7.
V Německu si můžete Borgward BX7 TS koupit za 44 200 EUR včetně DPH, tedy asi 1,1 milionu Kč. Výbava je už na číňany tradičně dost bohatá, zahrnuje bezklíčový vstup a start, panoramatické střešní okno, elektricky otvírané páté dveře, LED světlomety, Cruise Control, vyhřívané sedačky, 360° parkovací kameru, audio s 10 reproduktory, navigaci, 4G připojení, kožené čalounění, nebo 18" kola. Za své peníze tedy dostanete bohatě vybavené SUV, které se navíc dá slušně prohnat i na německé dálnici. Musíte se ale smířit s faktem, že vaše prémiové německé SUV vzniklo v továrně kousek od Pekingu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?