Čína je země neomezených možností, kde se do výroby dostanou všemožné bizarní stroje, od falešného Bugatti s elektrickým motorem, po tříkolovou kopii starého korejského auta. Donedávna to vypadalo, že se Evropě podobné unikáty vyhnou, tříkolové kopie se však už prohání i po našich cestách.
Při cestách po chudších regionech Číny vždy narazíte na podivné tříkolové stroje, které designem velmi připomínají starý známý Daewoo Matiz první generace. I já osobně jsem při cestách po Číně těchto mašin v různém stavu rozkladu potkal stovky, nejčastěji v červené barvě a používané jako nelegální taxi. I tento velmi čínský vůz, s designem okopírovaným tak očividně, že už to více ani nejde a velmi laciným zpracováním se už ale dá koupit i v EU. A v prodeji byl mimochodem i v USA, kde se prodávala elektrická verze pod názvem ZAP Xebra.
Fulu Jinma, jak se původní čínský vůz nejčastěji nazývá, je typickým zástupcem čínské kategorie low-speed vozidel. Ty nejsou čínskou vládou považovány za skutečné automobily a jejich výroba tak není jakkoliv regulována. Jednodušší je i provoz, v Číně na tyto vozy nepotřebujete řidičský průkaz ani běžnou SPZ, na druhou stranu ale nesmí na dálnice a do center větších měst.
Fulu Jinma se v Číně nabízelo v mnoha verzích, jak tříkolových tak čtyřkolových. Karosérie Matizu se kromě běžného hatchbacku vyráběla i jako kombi, pick up nebo také s předkem okopírovaným ze čtvrté generace VW Polo. V interiéru nabízí běžná verze pět míst, podobně jako v normálním automobilu. Oproti starším verzím, které kvalitou materiálů a zpracování připomínaly ty nejlevnejší hračky z tržnice, se v nových už můžete cítit jako v korejském autě z počátku 90. let.
Motor, uložený nad zadní nápravou, je nejčastěji 0,6 litrový dvouválec o výkonu 35 koní, který 640 kg těžké vozidlo dostane až na 95 km/h. Oproti tomu elektrická verze dostala jen 5,6 kW motor, se kterým se rychlost nepřehoupne přes 55 km/h.
V Evropě si můžete koupit jak hatchback, tak i pick-up verzi Fulu, která až po B sloupek stále okatě kopíruje Daewoo Matiz. Vzadu však má výklopnou úložnou plochu. Ta má docela vysoko posazené dno, nad zadní nápravou hatchbacku i pick-up verze se totiž nachází benzínový dvouválec.
Indimo City-car se v Evropě registruje podobně jako známé malé mopedo auta, které dobře zná každý, kdo za nějakým musel jet v koloně. V Evropě nabízené vozy jsou ale pouze tříkolové verze se spalovacím motorem. Výkon je poněkud omezen, v prodeji jsou varianty s 15 a 25 kW, které se rozjedou na 85 nebo 110 km/h. Ve výbavě jsou elektricky stahovaná okna, rádio s CD, litá kola a centrální zamykání, nejde tedy zrovna o luxusní vůz.
Největší výhodou je tak samozřejmě cena. Nový pick-up s designem vycházejícím z 20. let starého Daewoo vás vyjde jen na 6990 EUR, tedy kolem 180 tisíc Kč. Hatchback verze se již zřejmě nedá koupit nová, pokud po ní ale opravdu toužíte, můžete si koupit ojetou za cenu kolem 160 tisíc. Že si i takový vůz najde zájemce je jisté, jeden kus s českými SPZ tak můžete potkat třeba v Karlových Varech, kde slouží jako samoobslužný stánek se zmrzlinou.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.