Závody o nejrychlejší kolo na slavném německém okruhu Nürburgring jsou nejspíš zájemcům o koupi ostrého SUV ukradené, mezi automobilkami se však jedná o otázku cti. Bylo tak jen otázkou času, než rukavici hozenou Alfou Romeo Stelvio Quadrifoglio zvedne některý z mnoha vyzyvatelů, kteří se v posledních letech objevili na trhu.
Smysl automobilů z kategorie ostrých SUV pro nás stále zůstává záhadou, zákazníci se po nich však mohou utlouci a tak je vcelku přirozené, že se jim automobilky snaží vyjít vstříc. Už jen samotná existence tohoto segmentu však musela nevyhnutelně vést k jedinému: souboji o nejrychlejší ostré SUV.
Tyto souboje se podobně jako v jiných kategoriích automobilů odehrávají nejčastěji na slavném německém okruhu Nürburgring, který dokonale prověří jak techniku, tak schopnosti jezdce. Rekordní čas 7 minut 51.7 sekundy zde donedávna držela Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, ovšem těmto dnům je konec.
Nové nejrychlejší kolo na okruhu, s časem 7 minut 49.369 sekundy, totiž zajel vývojový Mercedes-AMG Markus Hofbauer, který seděl za volantem Mercedes-AMG GLC 63 S. Vrcholný model rodiny GLC stál nejen proti náročnému okruhu, ale také proti typicky podzimním podmínkám na trati. Není tedy divu, že se při ostré jízdě každou chvíli ozývalo skřípění pneumatik a občas jízda působila pořádně divoce.
Zda byly na voze provedeny nějaké zásadní úpravy bohužel nevíme, neboť automobilka rekord nijak nekomentovala. Na záznamu z překonávání rekordu však nechybí ani pohled do kabiny, ze kterého je jasné, že zde není žádná bezpečnostní klec. Počítat se však dá minimálně s lepšími pneumatikami. I tak ale vozu stačilo ke stanovení nového rekordu pouze jedno kolo.
Pod kapotou nového rekordmana se ukrývá dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec s objemem 4.0 litru, který bychom našli pod kapotou dalších modelů z produkce AMG. Díky výkonu 510 koní a točivému momentu 700 Nm dokáže tenhle svalovec akcelerovat z 0 na 100 km/h pod 3.8 sekundy a maximální rychlost by se měla pohybovat okolo 250 km/h.
Koho odsunul Mercedes na druhé místo již víme, ale kdo je v tabulce další? Na třetím místě se drží Porsche Cayenne Turbo s časem 7 minut 59.74 sekundy. Z bedny vítězů pak spadl Range Rover Sport SVR s časem 8 minut 14 sekund. Škoda Kodiaq RS s časem 9 min. 29.84 sec. tak zůstává vítězem pouze vlastní kategorie naftových sedmimístných SUV.
Otázkou však zůstává, jak moc s tabulkou zahýbe Lamborghini Urus. Model, který byl již automobilkou nazván prvním Supersportovním SUV, totiž nabízí slibné parametry a jeho dosud známé výkony napovídají, že by měl určitě skončit na bedně. Otázkou už je jen jak vysoko.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?