Britský magazín What Car? se přímo specializuje na poradenství v oblasti výběru nového auta. Jeho pravidelné žebříčky spolehlivosti proto bývají respektovaným přehledem pro odborníky i laickou veřejnost. Zaměřuje se totiž nejen na testování novinek, ale i ojetých vozů. Nyní vydal výsledky průzkumu spolehlivosti maximálně čtyři roky starých aut.
Tento žebříček byl sestaven na základě více než 18 tisíc uživatelských recenzí, které hodnotily téměř 160 různých modelů. Výsledky v deseti kategoriích ovlivnila nejen samotná poruchovost vozů, ale i četnost poruch, a také náročnost, doba či cena opravy.
Japonci na prvních místechŽebříček s přehledem ovládly japonské automobilky. Vůbec nejspolehlivější značkou se stala Suzuki, na druhém místě za ní skončil Lexus, na třetím pak Toyota. Ta uspěla i v kategorii malých aut - Britové totiž označili model Yaris s benzínovým pohonem za nejspolehlivější vůz na trhu.
Druhé a třetí místo mezi malými vozy obsadily dva poslední modely Honda Jazz. Naopak nejhorší hodnocení dostal Peugeot 208, u něhož podle jeho majitelů často zlobí palubní elektronika a infotainment, ale také brzdy či samotný motor.
Úspěchy pro malý Yaris i velkou RAV4Yaris, respektive jeho verze s hybridním pohonem, získal také druhé místo v kategorii elektromobilů a hybridů. Před ním se umístil Nissan Leaf, na třetím místě pak Mitsubishi Outlander PHEV. Naopak stížnosti se snesly na model Tesla S, u něhož se prý nedá spolehnout na elektroniku a karoserii. Opravy přitom nejsou zcela jednoduché, ani levné.
V segmentu velkých a luxusních SUV obsadila první místo Toyota RAV4. Jen u čtyř procent těchto vozů se objevila nějaká porucha, nejčastěji v elektronice motoru, což si vyžaduje velmi snadnou a rychlou opravu. Na druhém místě je BMW X5, na třetím Audi Q5. Naopak nejhorší recenze v této kategorii získal Range Rover, nejčastěji kvůli problémům s palubní elektronikou a s podvozkem.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.