Nedávno představené Bugatti Divo mělo být vozem stvořeným pro zatáčky. Jeho vylepšená aerodynamika, snížená váha a upravený podvozek mu měly dát schopnosti, jakých se řidiči u modelů Veyron ani Chiron nedočkali. Rozdíl je tak markantní, že slavný okruh Nardo zvládlo Divo dokonce o 8 sekund rychleji, než Chiron. Znamená to snad ale, že Chiron na zakroucené silnice nepatří? To se rozhodli prozkoumat angličtí kolegové.
Bugatti Chiron okouzluje veřejnost především svým zrychlením a úchvatnou maximální rychlostí, kterou však vždy předvádí jen na dostatečně dlouhých rovných úsecích. I díky jeho váze, která atakuje dvě tuny, si tak mnoho řidičů může myslet, že vyrazit s tímhle kolosem na zakroucené silnice může být utrpení. Jaká je ale pravda?
Odpověď se rozhodl nalézt Henry Catchpole z britského motoristického magazínu Carfection, který vzal Bugatti Chiron o výkonu 1500 koní na zakroucené silnice ve francouzské oblasti Molsheim, kousek od sídla automobilky. Shodou okolností se ale dostal i na místo, kde v roce 1959 během testování modelu Type 57C zahynul Jean Bugatti, ředitel automobilky a jeden z nejdůležitějších lidí její historie.
Zakroucená silnice táhnoucí se lesem samozřejmě není okruh Nardo, přesto dokáže vůz celkem slušně prověřit a odhalit jeho agilitu a další schopnosti, které během držení plného plynu na rovné silnici zkrátka neodhalíte. A výsledek? „S plynem musíte být trpělivý," pronesl průvodce videem. „Musíte dostat předek do zatáčky.. a pak na to můžete šlápnout."
Zážitky zpoza volantu nejde stoprocentně zprostředkovat, ze záběrů se však zdá, že Chiron dokázal v zatáčkách příjemně překvapit. Jeho váha se přitom dá srovnat rovnou se dvěma Mazdami Mx-5, neboť jeden tento agilní japonský sporťák, který byl pro zatáčky skutečně tvořen, váží okolo 1060 kilogramů. Chiron tedy sebou vláčí pořádnou nadváhu, přesto dokáže okouzlit.
A zatímco Veyron byl údajně v zatáčkách nezáživný - neposkytoval řidiči dostatečnou zpětnou vazbu a nevyzýval ho k ostřejší jízdě, s Chironem je to údajně úplně jiné. Jeho řízení je komunikativní, auto s řidičem komunikuje, dopřává mu radost z každé zatáčky a nabízí skutečně záživné svezení.
Díky tomu, co dokáže v zatáčkách ukázat Chiron, by nás ale ještě víc zajímalo, jaké zážitky nabídne Divo. Jeho váha je totiž nižší, v zatáčkách dokáže vygenerovat větší přetížení a díky upravené aerodynamice vozu ho k zemi tlačí přítlak o hodnotě 453 kilogramů. A i když je jeho maximální rychlost nižší, akcelerace je rychlejší.
Kvůli omezené výrobní sérii pouhých 40 kusů si však nejspíš budeme muset nějakou chvíli počkat, než se k nám dostanou zážitky z jízdy s tímto monstrem.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.