Závody supersportů s armádním letadlem se objevují vzácně, ovšem pokaždé se jedná o fantastickou podívanou, během které spolu měří síly úchvatné stroje ze dvou naprosto odlišných světů. V tom posledním souboji se pak proti sobě postavili Lamborghini Huracán Performante a modernizovaná sovětská stíhačka Mig-29K v barvách indického letectva.
Lamborghini Huracán Performante je jedním z nejúchvatnějších italských vozů posledních let a současně patří k vrcholu toho, co může automobilka ze Sant'Agaty nabídnout.
Uprostřed tohoto agresivně vyhlížejícího supersportu se ukrývá 5.2 litrový motor V10, který dokáže nabídnout 630 koní (470 kW) a 600 Nm točivého momentu. V praxi to znamená, že akceleraci z 0 na 100 km/h zvládne během 2.9 sekundy a maximální rychlost se zastaví na hodnotě 325 km/h.
Pokud se tedy chcete tomuto monstru postavit na startu závodu a mít alespoň nějakou šanci, rozhodně se nesmíte držet při zemi. A tohle moudro si vzala indická armáda k srdci možná až moc doslovně a proti italskému supersportu postavila sovětskou stíhačku Mig-29K.
Ta sice nepatří k nejnovějším, do služby v ruské armádě vstoupila již v roce 1982, ovšem indická armáda si stále udržuje celkem pestrou letku, kterou navíc průběžně modernizuje. Jak účinnou zbraní je Mig-29 ve vzduchu vám nepovíme, ovšem důležitým faktorem pro tento závod je dvojice jeho proudových motorů, z nichž každý dokáže při forsáži vyvinout tah 88,3 kN a v dostatečné výšce umožňují Migu letět rychlostí až 2200 km/h.
Ze samotného závodu, který se měl uskutečnit na letišti Dabolim Goa, se zatím na Twitteru a YouTube objevilo jen několik nepříliš kvalitních videí, ve kterých je jasně vidět, že Mig-29 dostal slušný náskok, kterého se až do konce závodu nevzdává. Lamborghini pak kousek za ním vypadá jen jako malá černá tečka.
pic.twitter.com/D5GOFUO6gN
— Aviator Anil Chopra (@Chopsyturvey) 4. srpna 2018
Lamborghini racing MiG 29 at Dabolim Goa pic.twitter.com/2V2HKVKwVs
— Aviator Anil Chopra (@Chopsyturvey) 4. srpna 2018
Vysvětlení nepříliš kvalitních záznamů jinak velkolepé akce však přidává několik diskuzí na Twitteru, podle kterých se závod konal v rámci natáčení nové propagační kampaně pro indickou armádu. Nejspíš i proto musel Mig vyhrát, aby nalákal více zájemců. I tak se ale těšíme, až se na internetu objeví plná verze videa, která snad bude zaznamenávat i pohledy z kabiny vozu nebo stíhačky.
A pokud by vás zajímaly ceny strojů v tomto závodě, pak vás také nezklameme. Jak uvádí Motor1, nové Lamborghini Huracán Performante vyjde zájemce na 274 390 dolarů, tedy necelých 6.2 milionu korun. Stíhačka Mig-29 z druhé ruky, například z roku 1986, ale vyjde na cca 4.65 milionu dolarů, tedy cca 104.6 mil. korun.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.