Polský automobilový průmysl nikdy nepatřil mezi ty úspěšnější, hlavně co se týče lokálních značek. V podstatě všechny po dobu své existence využívaly beznadějně zastaralé platformy, udržované při životě celé dekády. Že je ale v i v Polsku chuť po inovacích, dokazuje nový výrobce nazvaný Arrinera.
V historii mělo Polsko několik vlastních značek automobilů, většinou na základě zahraniční licence - ať už to byla Warzsawa založená na GAZ M20 Poběda, nebo série vozů pod značkou Polski Fiat. Stejně tak asi nejznámější polské auto, FSO Polonez, byl v podstatě jen modernější karosérií naroubovanou na techniku z Polski Fiat 125p. Jednou z výjimek byla FSO Syrena, malé lidové auto vyvinuté v Bielsko Biala v polovině 50. let. Právě na základě Syreny vzniklo jediné polské sportovní auto, prototyp nazvaný jednoduše Syrena Sport. Bohužel, vzhledem k politickým a ekonomickým poměrům socialistického Polska se vůz nikdy nedostal do výroby a i prototyp byl zničen.
V posledních letech se však o vytvoření opravdového polského sportovního vozu pokouší firma Arrinera z Varšavy. Tu založili v roce 2008 bratři Łukasz a Marek Tomkiewiczové, se záměrem vyrobit supersport s uprostřed uloženým motorem. Už v roce 2011 proběhla veřejná prezentace nového vozu, zatím bez modelového jména. Karosérie z kevlaru a karbonu, připomínající Lamborghini, byla obalená kolem trubkového rámu a před zadní nápravou měla uložený osmiválcový motor LS9 z Chevroletu Corvette ZR1. Na vývoji se dle zakladatelů firmy podílel mimo jiné i slavný britský návrhář Lee Noble.
O rok později se na veřejnosti ukázal druhý prototyp, tentokrát už pojmenovaný Arrinera Hussayra, podle husarů, slavných jezdců z polské historie. Design byl více uhlazen a popis sliboval, že osmiválec o objemu 6.2 litru s výkonem 650 koní měl stačit na maximální rychlost 340 km/h a zrychlení z nuly na sto za 3.2 sekundy. Při této příležitosti už byl prezentován i plán produkce. První série 33 kusů Hussayry, pojmenovaná jako „Series 33“, se speciálními designovými prvky a luxusní výbavou, měla jít do prodeje za cenu 500 tisíc EUR už v létě 2012. Pro srovnání, původně oznámená cena pro standardní verzi měla být pouhých 150 tisíc dolarů. Dohromady tou dobou podle majitelů firma registrovala už 200 seriózních objednávek na silniční model.
Během následujících let se však po polském supersportu slehla zem, oficiální informace z továrny tvrdily, že se vůz dostane do prodeje někdy v roce 2016. Od roku 2014 probíhaly testy na silnicích a prototypy se ukázaly na několika polských výstavách. Během této doby se také o voze začalo psát dosti negativně, ať už v Polsku, kde jej lokální novináři nazvali lacinou replikou Lamborghini postavenou z dílů z Opelu Corsa a Audi A6, či v zahraničí, kde si Hussayra získala pověst "vaporware", neboli výrobku, na který se čeká tak dlouho, až je pravděpodobnější, že se do prodeje už nikdy nedostane.
V srpnu 2015 se však na Varšavském autosalonu ukázala nová varianta, Hussayra GT. Pod modernizovanou karosérií se ukrývala stejná technika, šlo však čistě o okruhovou verzi pro sérii GT3, bez homologace pro silnici. Váha byla snížena na 1249kg, motor ale zůstal u atmosférického plnění a má proto jen 430 koní. Produkční verze GT se poté projela na britském Goodwood Festival of Speed jakožto vůbec první polské auto a ve svojí třídě dokonce vyhrála.
I přes produkčně vypadající kousky, ukazované v Polsku na několika výstavách ročně, si ani v roce 2016, kdy měla konečně začít dlouho slibovaná sériové produkce, žádná Hussayra mezi zákazníky nedostala. Jaký je další osud není moc zřejmé, okruhová verze je na webu Arrinera prezentována jako připravená k prodeji, k silniční variantě ale jakékoliv info o dostupnosti chybí. Naopak se však Arrinera chlubí vývojem elektrické varianty, s pohonem všech kol, drive-by-wire řízením a zamýšlená pro omezenou produkci s rozsáhlými možnostmi individualizace zákazníkem na jeho objednaný kus.
Že je zásadním nedostatkem pro další vývoj nedostatek financí však zřejmě dokazuje poslední veřejná akce Arrinery. Místo prezentace vozu totiž v Londýně oznámila, že elektrická Hussayra bude vozem využívající technologii blockchain. Ta má být využívána při výrobě vozu, komunikaci s klientem, pro elektronické systémy přímo ve voze, monitoring vozu a také při údržbě a opravách. S tím samozřejmě souvisí i spuštění vlastní kryptoměny, nazvané ARRI Coin. Jestli jde opravdu o vylepšení oproti současným procesům, nebo jen pokus o využití módní vlny k vylákání více peněz z investorů, se snad někdy dozvíme. Na webu však zatím není řečeno, kdy přijde další krok v dlouhé historii prvního polského supersportu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.