Řada dospělých i dětí si během dlouhé cesty autem ráda odkládá nohy na palubní desku - cestovat v takovéto poloze je pro ně totiž mnohdy pohodlnější a snesitelnější. A co si budeme nalhávat, pokud má spolujezdkyně hezké nohy, nám řidičům to také jistě nevadí. Tento způsob cestování je však velice nebezpečný a může se stát nepříjemně rychlou cestou k doživotním následkům. O tom se na vlastní kůži přesvědčila i Audra Tatum z USA.
V srpnu minulého roku obletěla média zpověď Američanky Audry Tatum, která by se však měla pravidelně připomínat. A to zejména během letních prázdnin, kdy se riziko podobných nehod podstatně zvyšuje. Nyní se ale pojďme vrátit 3 roky zpět do historie a připomenout si, co se vlastně stalo.
Před třemi roky, přesněji 2. srpna 2015, totiž Audra Tatum cestovala z Walker County v americké Georgii, přičemž ona seděla na místě spolujezdce, zatím co její manžel seděl za volantem. Ačkoliv věděla, že by to dělat neměla, měla zkřížené nohy, chodidlo položené na palubní desce a dokonce ani nebyla připoutaná. Její manžel ji před tímto chováním pravidelně varoval, jak se svěřila, ona ovšem jeho rady ignorovala a odbývala s tím, že nohu by včas sundala.
Cestu Audry a jejího manžela však znenadání zkřížilo jiné auto, do kterého z boku narazili. Přesněji řečeno, přední část jejich automobilu prudce narazila do boku vozidla, které jim zřejmě nedalo přednost. Všichni účastníci nehody byli schopni odejít od nehody po svých, tedy kromě Audry.
Během nehody totiž došlo k nafouknutí airbagů, včetně toho před spolujezdcem. To Audry doslova vymrštilo nohu přímo do jejího obličeje a ta ji zlomila nos, jak uvedla ve své zpovědi pro CBS News. Situace však byla podstatně horší, neboť během nárazu došlo ještě ke zlomeninám kotníku, stehenní kosti a ruky. „Prakticky celá má pravá část byla zlomená a to jen díky mé ignoraci," uvedla.
Po nehodě následovalo několik operací a týdny rehabilitací. Trvalo více než měsíc, než se Tatum mohla znovu postavit na nohy a chodit. Ani po dvou letech se jí však nepodařilo překonat všechny následky. „Nemohu pokračovat ve své kariéře u záchranné služby. Neuzvednu totiž pacienty," vysvětluje Tatum. „Nevydržím stát déle než 4 hodiny v kuse. A jakmile jsem na hranici 4 hodin, hrnou se mi slzy do očí."
Audra Tatum si tak prošla poměrně těžkou životní etapou, o které se nyní snaží mluvit a varovat ostatní, aby nemuseli zažít totéž „Všem říkám, že tohle zažít nechtějí. Nechcete cítit tu bolest a agonii každý den."
V jejím úsilí ji navíc pomáhá i místní oddělení hasičů, které se snaží šířit její příběh mezi lidi. „Airbagy se nafukují rychlosti mezi 160.9 až 354 km/h. Pokud tedy máte při nehodě nohy na palubní desce, airbag vám vystřelí kolena přímo proti hlavě," uvádí ve svém facebookovém příspěvku oddělení hasičů z Chattanooga Fire Department.
Nemyslete si však, že v autě bez airbagu máte vyhráno. V případě Tatum by totiž mohlo dojít k podstatně horším následkům „Mohlo to dopadnout podstatně hůř. Sice mi to zlomilo nos, ovšem bez airbagu jsem mohla tvrdě narazit hlavou do palubní desky."
S postupným uzdravováním plánuje Tatum šířit svůj příběh mezi další lidi a doufá, že lidé její zprávu pochopí. „Pokud bychom mohla alespoň jednoho člověka zastavit před tímto zlozvykem a uchránit ho těch následků, bylo by to skvělé, uvedla Tatum v závěru rozhovoru pro CBS.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.