Stovky českých rodin vyrážejí každoročně na dovolenou autem. Mnohahodinová cesta je náročná nejen pro řidiče, ale obzvláště pak pro děti. Před cestou se tak hodí důkladně naplánovat, jak děti v autě zabavit. Připravte jim třeba pracovní sešitek s mapou cesty, vymyslete jim pozorovací hru a pro chvíle pasivnějšího odpočinku jim dejte k dispozici tablet, na němž mohou díky službě internetové televize koukat na nejrůznější filmy či se zabavit sledováním programu na některé z nabízených dětských stanic.
Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu cestuje na zahraniční dovolenou vlastním autem téměř 74 % Čechů. Jedním z nejčastějších cílů dovolenkářů cestujících autem bývá Chorvatsko či Itálie. Cesta do Chorvatska zabere dobrý půl den, a to ještě za předpokladu, že neuváznete někde v koloně.
Do Itálie je cesta kratší, asi kolem 9 hodin. V autě tak strávíte notnou dobu, představte si ale, jak dlouhá bude jízda připadat vašim dětem, které mají vnímání času ještě přece jen jiné. Jestlipak máte své osvědčené postupy, jak četnost dotěrného „Už tam budeme?“ snížit na minimum? Pokud hledáte inspiraci, jak děti v autě po cestě na dovolenou zabavit, přečtěte si následující článek.
Zabavte je pracovním sešitkem
Spolehlivými pomocníky pro klidné cestování s dětmi jsou nejrůznější knížky s aktivitami. Pro menší děti vyberte ty s převahou omalovánek, pro starší dítka můžete zvolit různé pracovní sešity s úkoly, křížovkami, osmisměrkami a jinými kvízy. Pokud jste tvořivější povahy, můžete jim podobné knížky vyrobit sami, a to třeba tak, aby se týkaly přímo vaší cesty a místa dovolené.
Vhodné je připravit dětem i mapu cesty, do níž si mohou samy „čmárat“ – značit si ujetou trasu nebo kroužkovat názvy měst, kterými jste již projeli. Jednak se tak zabaví, jednak budou mít i lepší představu, „kdy tam budete“. Ke knížce je vhodné dodat i pár prázdných stránek, kam si děti mohou samy zapisovat své zážitky z cesty a třeba i celé dovolené.
Tip: Děti budou k „pracovním sešitkům“ potřebovat tužky a jistě i plno pastelek. Pořiďte jim na zadní stranu předních sedadel praktický organizér či kapsář, kde budou mít vše po ruce.
Pusťte jim televizi
I na ty nejaktivnější děti ale jistě během cesty přijde chvíle, kdy si chtějí od her odpočinout a bavit se o něco pasivněji. V takové chvíli je neocenitelným praktickým pomocníkem tablet, na němž dětem pustíte oblíbený film či seriál. A ani přitom nemusíte ládovat jeho paměť, flash disky či externí disky postahovanými gigabity.
Tip: K tabletu dětem určitě pořiďte sluchátka, nejlépe bezdrátová, která je neomezí v pohybu. Tablet můžete v autě připevnit k zadní straně přední sedačky speciálním držákem.
Nechte je číhat
Pozorovací hry jsou ověřenou klasikou. Připravte dětem předem kartičku se seznamem, čeho si mají po cestě všímat: značek aut, jejich barvy, různých druhů obchodů, stromů, zvířat, hlídkujících policistů… možností je spousta. Položky ať si postupně odškrtávají a za každý předem určený počet „úlovků“ jim nachystejte odměnu, nějakou sladkost či malou hračku. Zahrňte i bonusové položky – například vzácnější druh zvířete nebo značky auta –, za které dětem připadne odměna navíc.
Tip: Jsou-li vaše děti starší a umějí zacházet s fotoaparátem, můžete jim třeba ještě jako dodatečný dárek za vysvědčení koupit levnější digitální foťák, na který mohou své pozorovací úlovky zaznamenávat. Bude se jim hodit i na vlastní obrázky do cestovního deníku.
Nezapomínejte na přestávky
Je to samozřejmost, ale je to tak důležité, že to raději připomeneme i zde: důsledně dbejte na to, abyste si po cestě dopřáli dostatek přestávek. Naplánujte je dopředu, a to nejlépe takové, které kromě nutného protažení skýtají pro děti i nějakou tu zábavu či zajímavost. Nachází se podél vaší trasy třeba zoopark, dětský zábavní areál nebo jen zajímavá vyhlídka? Oželte hodinku navíc a využijte toho.
Dětem dopřejete povyražení a minimálně si aspoň budou mít o čem novém v autě povídat. A rozhodně dětem o všech přestávkách řekněte dopředu. Pomyslně jim tak cestu rozdělíte na menší úseky a dáte jim možnost na něco se těšit. Uvidíte, že jim pak bude čas v autě utíkat mnohem rychleji.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.