Letní prázdniny, doba dovolených a vysokých teplot se kvapem blíží a váš automobil by neměla minout pravidelná údržba. Ať už si na ni troufnete sami nebo svěříte svůj vůz do rukou odborníků, měli byste znát, jakým nástrahám je vaše auto v letních měsících vystaveno.
Vysoké teploty jako největší nepřítelV létě působí na automobil celá řada vlivů, které není radno podceňovat. Tím nejzásadnějším je vysoká venkovní teplota. Proto byste měli mít chladící soustavu v perfektní kondici. „V první řadě je zapotřebí zkontrolovat hladinu chladící kapaliny. My doporučujeme měnit kapalinu každé 2 - 3 roky nebo vždy s výměnou rozvodů a to hlavně proto, aby byla zachována schopnost kapaliny zabraňovat korozi systému,“ radí Marek Bochníček a doplňuje: „zaměřte se také na funkčnost čidla teploty chladící kapaliny, které by mělo vždy sepnout přídavný větrák motoru. To je klíčové hlavně v kolonách a pro městský provoz. Další podstatnou součástkou pro správnou funkci chladící soustavy je termostat, který by měl být rovněž po zimě zkontrolován.“
S vysokými teplotami jsou často spojeny i problémy s akumulátory. „Snažte se svůj vůz co nejčastěji nechávat ve stínu. To platí zejména na zahraničních dovolených, kde často vídáme auto zaparkovaná v největší výhni. U delších tras můžete také auto šetřit tak, že motor necháte řádně vychladit. Ačkoliv výrobci uvádí, že turbodmychadla jsou dnes již kvalitně chlazena, rozhodně tím nic nezkazíte,“ říká Marek Bochníček, jehož společnost je nově partnerem velké sítě autoservisů.
Kontrola klimatizace před létem je nezbytnáPrvní spuštění klimatizace po zimě, kdy nebyla půl roku zapnutá, může být velmi nepříjemným překvapením. Kromě zápachu mohou při nedostatečné péči nastat i zdravotní komplikace. „Doporučujeme čištění klimatizace před dovolenou, předejdete rýmám a dalším nemocem. Pokud trpíte na alergie, vyměňte i stávající kabinový filtr za filtr určený pro citlivé řidiče a rodiny s dětmi, který zachytává více jak 90 % alergenů,“ radí Bochníček. Zkontrolujte si také množství chladivé kapaliny v klimatizaci. Pokud jí máte nedostatek, výrazně se snižuje její výkonnost.
Připojištěním v zahraničí nic nezkazítePokud se opravdu chystáte do zahraničí vozem, vždy důkladně automobil zkontrolujte. Popřemýšlejte i o možnostech vašeho pojištění, případně si sjednejte dodatečné asistenční připojištění. „Rozhodně tímto krokem neprohloupíte. Pokud se vám s vozidlem něco stane, jde o výrazně levnější řešení. Často totiž u poruch v zahraničí zjistíte, že je levnější vůz nechat odtáhnout zpět do České republiky, než platit opravu v zahraničí. Některé pojišťovny dokonce nabízejí náhradní vozidlo za velmi zajímavých podmínek,“ radí Bochníček a doplňuje: „pro všechny příklady mějte s sebou základní servisní nářadí. Litr motorového oleje navíc nebo sprej na lepení pneumatik se může také hodit. Nikdy nevíte, na koho narazíte. Třeba budete mít štěstí a s těmito základními věcmi si poradíte sami, nebo vám zadarmo pomůže někdo z místních,“ uzavírá s úsměvem Marek Bochníček.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.