Během uplynulých let se toho na silnicích v zahraničích příliš nezměnilo, přesto je potřeba dbát zvýšené pozornosti i na drobnosti. Pokud si chcete užít dovolenou bez zbytečných komplikací, rozhodně se vyplatí sundat nohu z plynu a bedlivě dodržovat předpisy i značení.
Pokud vás policisté přistihnout při činu, pravděpodobně nebude příliš o čem diskutovat. Od roku 2015 však platí evropská norma, díky které si na vás po spáchání některého z osmi provinění mohou policisté došlápnout i v Česku. A právě na to řada řidičů zapomíná.
Obálku s výzvou k uhrazení pokuty můžete očekávat za překračování maximální povolené rychlosti, jízdu pod vlivem alkoholu či drog, jízdu na červenou, jízdu bez zapnutých bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či za jízdu v odstaveném pruhu. Motorkářům může přijít pokuta i za jízdu bez helmy.
V případě, kdy vám pokuta dorazí, se pak příliš nedoporučuje hrát si na mrtvého brouka. Díky provázanosti států EU totiž není vyloučeno, že by proti vám mohla země, ve které jste přestupky spáchali, podniknout právní kroky. Riziko může představovat byť jen vyhýbání se úhradě pokuty za parkování. Pokud byste se totiž do státu znovu vypravili a policisté by vás zadrželi, zřejmě by vás celá situace vyšla podstatně dráž.
Velmi nekompromisní postoj zaujala například Francie, která je ve vymáhání pokut velmi vytrvalá. Pokud neuhradíte v daném termínu, přijdou vám další dvě výzvy, ve kterých se bude pokuta pravidelně zvyšovat až na těžko uvěřitelné částky. Francouzi navíc hodně dbají na dodržování rychlosti a bohužel známe i případy, kdy neváhali odeslat pokutu za překročení rychlosti na dálnici o 1 km/h. Navíc to není tak dlouho, co se Francie rozhodla snižovat rychlost na okresních silnicích jakožto způsob boje za vyšší bezpečnost na silnicích.
Jak už jsme navíc výše avizovali, řada evropských států vyžaduje po motoristech dodržování vlastních pravidel. V polovině května jsme například psali o Rakousku, které zakázalo kouření v automobilu, ve kterém jsou osoby mladší 18 let. Stejná nařízení platí i v dalších evropských zemích, včetně Francie, Řecka a Itálie, kde je zakázáno kouření i v automobilech, ve kterých cestují těhotné ženy.
Před každou cestou do zahraničí proto doporučujeme podívat se na web ÚAMK, kde jsou pravidla a požadavky jednotlivých států zpracovány a průběžně aktualizovány. V případě doplňování povinné výbavy pak znovu připomínáme povinnost splňovat požadavky i zemí, kterými pouze projíždíte. Kdo je připraven, není překvapen a nemusí platit pokuty.