Čínský automobilový trh se řadí k těm největším a nejdůležitějším na světě, ovšem vzhledem k velice špatném životnímu prostředí se na něj také zaměřuje řada státních omezení a daní. To sice nahrává rychlému rozvoji hybridů a elektromobilů, ovšem kdo chce pořádně výkonný supersport, musí sáhnout hodně hluboko do kapsy.
Například Bugatti Chiron je sice úchvatným a nadupaným supersportem s výkonem okolo 1500 koní, ovšem čínští zbohatlíci si ho moc neužijí. Kvůli špatnému stavu ovzduší se totiž na Chiron vztahují "emisní daně," které by jeho cenu vyšroubovaly neskutečně vysoko. Automobilka tak od oficiálního dovozu raději ustoupila. Tím však otevřela cestu čínským podnikavcům, kteří nabízejí lacinější kopii Chironu. A ještě k tomu elektrickou.
Tahle malá „věc na kolech" se oficiálně jmenuje P8 a vyrábí ji společnost Shandong Qilu Fengde, která sídlí v čínské provincii Shandong. P8 však není klasickým automobilem / elektromobilem, ale tzv. LSEV (Low-Speed Electric Vehicle), což jsou pomalé elektromobily, k jejichž řízení mimo jiné není potřeba řidičské oprávnění.
Design vozu se snaží kopírovat Chiron ze všech sil, což je vidět zejména při čelním pohledu na masku a bočním pohledu na klasické C. Podvrh však pozná na první pohled každý a to i na velkou vzdálenost. Rozměry stroje jsou totiž skutečně velmi vzdálené originálu, stejně jako zpracování, ceny či výkon.
Začněme tedy u cen. Pravý Chiron se do Číny nedováží, ovšem web CarNewsChina, který s novinkou mezi LSEV přišel, oslovil znalého odborníka, které po započtení všech daní a nákladů na dopravu odhadl cenu na cca 9 milionů dolarů, tedy cca 191.8 milionu korun. Oproti tomu ceny P8 začínají od částky 31 999 yuanů, což je zhruba 107 600 Kč. Docela podstatný rozdíl, že?
Stejné rozdíl bychom však našli i ve výkonu. Zapomeňte na šestnáct válců, čtyři turbodmychadla a osm litrů objemu. Pod kapotou P8 se ukrývá elektromotor o výkonu 3.35 koně, který je spojen s 72V olověným akumulátorem - v dnešní době tedy žádná sláva. Maximální rychlost vozidel třídy LSEV je navíc ze zákona omezena na 50 km/h, ovšem společnost vyrábějící P8 slibuje možnost odvázat se až na rychlost 65 km/h. Dojezd se pohybuje okolo 150 kilometrů a jedno nabití z 220V zásuvky trvá 10 hodin.
Interiér vypadá až překvapivě dobře na vozidlo této kategorie. Za sportovně stylizovaným volantem se zřejmě ukrývá digitální přístrojový štít, ve středovém panelu je 7 palcový infotainment panel, nechybí pár dekorativních imitací chromu, červený koberec a decentně vyhlížející sedadla.
Překvapení však nastává v momentě kdy zjistíte, že P8 dokonce nabízí něco, na co se v Bugatti nemyslelo. Za předními sedadly se totiž nachází velice spartánská lavice, díky které je vůz klasifikovaný jako čtyřmístný. V zadní části se pak nachází docela slušný kufr.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.