Oba automobily sice mají výkon přes 500 koní, nicméně Shelby Mustang GT350 a Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio už by nemohli být více rozdílnými. Zatím co Mustang je svalnatým hrubiánem americké pracující třídy, Alfra se chlubí praktičností, elegancí a sofistikovaností. Jak ale dopadne jejich srovnání po stránce výkonu?
Shelby Mustang GT350 má pod kapotou ukryt atmosferický 5.2 litrový motor V8, který dokáže vygenerovat výkon až 526 koní. V tomto případě však máme tu čest s lehce modifikovaným vozem, který přišel o katalyzátory a jeho motor byl upraven pro spalování E85, díky čemuž se výkon zvedl někam k hranici 600 koní.
Na druhé straně dráhy stojí Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, která ze svého 2.9 litrového twin-turbo motoru V6, na jehož vývoji se podíleli i technici z Ferrari, dokáže vymáčknout cca 505 koní. I s nižším výkonem by však mezi sériovými vozy měla být rychlejší Giulia, která pokoří 100 km/h během 3.9 sekundy.
V neprospěch Alfy však v tomto případě hrají hned dvě věci. Tou první je již zmíněná úprava Shelby Mustangu na palivo E85, díky kterému získal Mustang pár koní navíc a brutálnější záběr ve vyšších otáčkách. Navíc závod nestartuje z místa, ale z plynulé jízdy - a to je další benefit pro Mustang.
Kdo byl ve výsledku rychlejší snad ani nepotřebuje komentář. Upřímně ale litujeme, že jsme nemohli pozorovat závod dvou sériových vozidel. Ze začátku je totiž každý závod poměrně vyrovnaný, načež otěže převezme Mustang a už se jich nepustí.
Za zmínku však stojí ten úžasně hrubiánský zvuk, který vyluzuje Mustang zbavený katalyzátorů. Celý den bychom to na dálnici poslouchat nechtěli, nicméně během závodu to dává vozu neskutečné charisma. Vůz Alfy je samozřejmě také působivý, ale ať se na závod podíváte z jakéhokoliv úhlu, řev Mustangu decentní Alfu vždy přehluší.
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?